Plāno noteikt administratīvo atbildību nepilngadīgajiem par tabakas izstrādājumu un alkoholisko dzērienu glabāšanu

(27.05.2020.)

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija trešdien, 27.maijā, trešajā lasījumā atbalstīja grozījumus Bērnu tiesību aizsardzības likumā. Tie paredz noteikt nepilngadīgajiem vecumā no 14 līdz 18 gadiem administratīvo atbildību par tabakas izstrādājumu, kā arī alkoholisko dzērienu glabāšanu un enerģijas dzērienu lietošanu.

Likumprojektā noteikta administratīvā atbildība par enerģijas dzērienu lietošanu, kā arī alkoholisko dzērienu vai citu apreibinošo vielu lietošanu vai atrašanos to ietekmē, kā arī par alkoholisko dzērienu iegādāšanos vai glabāšanu.

Tāpat atbildība paredzēta par pārkāpumiem - smēķēšanu, lietošanu, iegādāšanos vai glabāšanu -, kas saistīti ar tabakas izstrādājumiem, augu smēķēšanas produktiem, elektroniskajām smēķēšanas ierīcēm un to uzpildes tvertnēm. Administratīvā atbildība paredzēta arī par nepilngadīgo iesaistīšanu smēķēšanā, alkoholisko dzērienu vai citu apreibinošo vielu, kā arī enerģijas dzērienu lietošanā.

Minētās normas nepieciešamas, lai nodrošinātu konsekventu Bērnu tiesību aizsardzības likumā iekļauto nosacījumu ievērošanu attiecībā uz bērna aizsardzību no smēķēšanas, alkoholisko un enerģijas dzērienu ietekmes, skaidrots likumprojekta anotācijā.

Likumprojekta anotācijā uzsvērts, ka administratīvo sodu nepilngadīgajam vecumā no 14 līdz 18 gadiem piemēro, ja audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa piemērošana konkrētajā gadījumā nav bijusi lietderīga. Iecerēts, ka par attiecīgajiem pārkāpumiem sods nepilngadīgajiem būs robežās no divām līdz septiņām naudas soda vienībām. Saskaņā ar Administratīvās atbildības likumu viena naudas soda vienība ir pieci eiro.

Tāpat ar likuma izmaiņām plānots noteikt, ka pašvaldību administratīvās komisijas vai pašvaldību administratīvās komisijas bērnu lietu apakškomisijas priekšsēdētāja vietniekiem un locekļiem, kuri nav apguvuši speciālās zināšanas bērnu tiesību aizsardzības jomā, tās jāapgūst ne vēlāk kā līdz 2020.gada 30.novembrim.

Lai grozījumi Bērnu tiesību aizsardzības likumā stātos spēkā, tie trešajā – galīgajā – lasījumā vēl jāskata Saeimai.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 11.septembrī
08:30  Eiropas lietu komisijas sēde
09:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas Demogrāfijas, ģimeņu un bērnu lietu apakškomisijas un Ilgtspējīgas attīstības komisijas kopsēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas un Ilgtspējīgas attīstības komisijas Demogrāfijas, ģimeņu un bērnu lietu apakškomisijas kopsēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
13:30  Saeimas priekšsēdētājas biedres Antoņinas Ņenaševas tikšanās ar Angolas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Manuel Pedro Chaves
15:00  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde