Tiesu politikas apakškomisija spriež par kopīpašuma izbeigšanas tiesisko regulējumu

(26.11.2019.)

Saeimas Juridiskās komisijas Tiesu politikas apakškomisija otrdien, 26.novembrī, uz sēdi bija aicinājusi Tieslietu ministrijas un tieslietu nozares ekspertus, lai pārspriestu jautājumu par kopīpašuma izbeigšanas tiesisko regulējumu, tā iespējamo pilnveidi un tiesu praksi.

Kā informēja apakškomisijas priekšsēdētāja Inese Lībiņa-Egnere, sabiedrībā aktualizējušās bažas par iespējamo praksi, ko ar juristu palīdzību īsteno atsevišķi uzņēmēji, nekustamo īpašumu izsolēs nopērkot nekustamo īpašumu domājamās daļas un no pārējiem kopīpašniekiem kopīpašuma izbeigšanas ceļā pieprasot daudzkārt lielākas summas.             

Tieslietu ministrijas pārstāvji klātesošajiem atzīmēja, ka normatīvie akti neliedz privātpersonām izvēlēties īpašuma tiesību formu – tās var nodibināt kopīpašumu, ieiet jau esošās kopīpašuma attiecībās, kā arī izstāties no tām.

Pārspriežot jautājumu par Latvijas tiesu praksi kopīpašuma izbeigšanas lietās, Tieslietu ministrijas pārstāvji informēja, ka Latvijas tiesās pašlaik norisinās ap 250 tiesvedību, taču lietas ir ļoti dažādas un kopīgas tendences saistībā ar juridiskajām personām skaidri neiezīmējas.

Rīgas apgabaltiesas priekšsēdētāja Daiga Vilsone atzīmēja, ka gadījumā, ja kāda juridiska persona peļņas gūšanas nolūkos vēlas iegādāties nekustamā īpašuma domājamās daļas, tas nav aizliegts, jo objekti atrodas brīvā civiltiesiskā apgrozībā. Taču viņa atzīmēja, ka ir jāizvērtē riski, ja tas, piemēram, ir kādas ģimenes vienīgais miteklis.

Pieaicinātie tieslietu nozares pārstāvji bija vienisprātis, ka attiecībā uz kopīpašuma izbeigšanu Civillikuma grozījumi pašlaik nav nepieciešami, un Civillikums, regulējot kopīpašuma izbeigšanu tiesas ceļā, pašai tiesai paredz plašas pilnvaras un atbildību un gadījumos, kad lieta izšķirama pēc tiesas ieskata, tiesnesim jāspriež pēc taisnības apziņas un vispārīgiem tiesību principiem.

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 11.septembrī
08:30  Eiropas lietu komisijas sēde
09:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas Demogrāfijas, ģimeņu un bērnu lietu apakškomisijas un Ilgtspējīgas attīstības komisijas kopsēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas un Ilgtspējīgas attīstības komisijas Demogrāfijas, ģimeņu un bērnu lietu apakškomisijas kopsēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
13:30  Saeimas priekšsēdētājas biedres Antoņinas Ņenaševas tikšanās ar Angolas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Manuel Pedro Chaves
15:00  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde