Nevalstiskajām organizācijām iecerēts noteikt pienākumu obligāti norādīt savu darbības jomu

(15.11.2023.)

Biedrībām un nodibinājumiem plānots noteikt obligātu pienākumu norādīt savu darbības jomu. To paredz Saeimā trešdien, 15.novembrī, pirmajā lasījumā pieņemtie grozījumi Biedrību un nodibinājumu likumā. 

Grozījumi rosināti, lai nevalstisko organizāciju (NVO) sektora darbība kopumā kļūtu pārskatāmāka un caurspīdīgāka, norādījuši likumprojekta autori. Jaundibināmās organizācijas darbības jomu norādīs, reģistrējot savu darbību, savukārt esošās nevalstiskās organizācijas to varēs norādīt, iesniedzot gada pārskatu Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā. NVO klasifikāciju – darbības jomas – noteiks Ministru kabinets. 

Biedrības un nodibinājumi līdz šim izmanto iespēju nenorādīt, kādā jomā tās darbojas, un tas liedz gūt kopējo priekšstatu par NVO, norādījusi Tieslietu ministrija. Šāda situācija rada paaugstinātu NVO riska novērtējumu, tostarp liedz mērķēti sasniegt noteiktu jomu, kad tas ir nepieciešams, piemēram, apzinot iespējamos valsts atbalsta saņēmējus Covid-19 pandēmijas seku mazināšanai. 

Ar grozījumiem kā pastāvīgu likuma normu plānots noteikt iespēju biedrībām un nodibinājumiem, apspriežot jautājumus un pieņemot lēmumus, rīkot attālinātas sapulces. 

Tāpat grozījumi paredz, ka Uzņēmumu reģistrs vai Valsts ieņēmumu dienests vienkāršotā veidā varēs likvidēt nevalstiskās organizācijas, kas praktiski ilgstoši nav veikušas savu darbību, nav sasniedzamas savā juridiskajā adresē vai arī tām ir citi, tostarp, finanšu pārkāpumi. Tas palīdzēs novērst iespēju izmantot šādas biedrības un nodibinājumus kā “čaulas organizācijas” noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijai vai terorisma finansēšanai, norādījusi atbildīgā ministrija. 

Tieslietu ministrijas dati liecina, ka 2021.gada 1.janvārī ir reģistrētas 23 408 biedrības, no kurām savu darbības jomu norādījušas 2393 biedrības, un reģistrēti 1563 nodibinājumi, no kuriem darbības joma norādīta 163 nodibinājumiem. 

Grozījumi vēl otrajā un trešajā – galīgajā – lasījumā jāskata gan par likumprojekta virzību Saeimā atbildīgajā Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā, gan Saeimas sēdē.

 

Saeimas Preses dienests

Otrdien, 17.septembrī
08:30  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Sporta apakškomisijas sēde
08:30  Juridiskās komisijas Krimināltiesību un sodu politikas apakškomisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
13:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas Visaptverošas valsts aizsardzības apakškomisijas sēde
13:00  Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēde
13:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas Administratīvi teritoriālās reformas rezultātu izvērtēšanas apakškomisijas sēde
13:00  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Daigas Mieriņas tikšanās ar Apvienoto Arābu Emirātu ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Noora Mohammed A. Juma
14:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Ēnu ekonomikas apkarošanas apakškomisijas sēde
14:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Augstākās izglītības, zinātnes un cilvēkkapitāla apakškomisijas sēde
14:00  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Daigas Mieriņas tikšanās ar Moldovas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Mihaela Mokana
14:10  Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētāja Raimonda Bergmaņa un komisijas deputātātu tikšanās ar Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes parlamenta Stapparlamentu sadarbības grupas delegāciju