Saūda Arābijā strādājošajiem Latvijas uzņēmumiem nodrošinās stabilu nodokļu maksāšanas režīmu

(20.02.2020.)
Galerija

Latvijas un Saūda Arābijas uzņēmējiem nodrošinās stabilu nodokļu maksāšanas režīmu otrā līgumslēdzējā valstī, kuru neietekmēs otras valsts nodokļu normatīvo aktu grozījumi. To paredz Saeimas ceturtdien, 20.februārī, atbalstītais likumprojekts, ar kuru ratificē Latvijas un Saūda Arābijas konvenciju par nodokļu dubultās uzlikšanas attiecībā uz ienākuma un kapitāla nodokļiem un ļaunprātīgas izvairīšanās no nodokļu maksāšanas novēršanu un tās protokolu. 

Paredzēts, ka konvencijas un tās protokola ratificēšana veicinās komercdarbību Latvijā un atvieglos Latvijas investoru darbību Saūda Arābijā un otrādi. Konvencija kopumā veicinās ārvalstu investīciju piesaistīšanu, anotācijā atzīmē likumprojekta autori. 

Plānots, ka konvencijas ratificēšana veicinās ciešāku Latvijas un Saūda Arābijas nodokļu administrāciju savstarpēju sadarbību, veicot informācijas apmaiņu atbilstoši jaunajam Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) informācijas apmaiņas standartam, un novērsīs izvairīšanos no nodokļu nomaksas. 

Līdz šim līgumslēdzējas valsts investori otrā līgumslēdzējā valstī tika aplikti ar nodokļiem vienīgi, pamatojoties uz otras valsts nodokļu normatīvajiem aktiem. Līdz šim līgumslēdzējas valsts investoriem netika garantēta zināmu nodokļu uzlikšanas noteikumu nemainība ilgākā laika periodā, tāpēc nebija iespējams precīzi plānot investīcijas, to atmaksāšanos un peļņu. Līdz ar to netika nodrošināta stabilitāte attiecībā uz vienas līgumslēdzējas valsts investoru ienākumu aplikšanu ar nodokļiem otrā līgumslēdzējā valstī ilgākā laika periodā, teikts likumprojekta anotācijā. 

Savukārt attiecībā uz līgumslēdzēju valstu sadarbību, līdz šim kompetentajām iestādēm nebija pienākums atbildēt uz otras līgumslēdzējas valsts iestādes pieprasījumu par informācijas sniegšanu par nodokļu maksātāju darījumu partneriem un nodokļu maksātāju saņemtajiem ienākumiem pirmajā valstī. Otrai līgumslēdzējai valstij bija apgrūtināta tās rezidentu ārvalstīs gūto ienākumu aplikšana ar nodokļiem, kā arī bija problemātiski piemērot vairākas speciālas nacionālo nodokļu normatīvo aktu normas, piemēram, noteikumus par apliekamā ienākuma koriģēšanu darījumos starp saistītiem uzņēmumiem, kas izmantojami, lai novērstu apliekamā ienākuma pārnešanu no šīs valsts uz citām valstīm vai teritorijām, norādīts anotācijā. 

Tāpat konvencijā paredzēti nosacījumi, kas novērš ļaunprātīgu izvairīšanos no nodokļu maksāšanas un nodokļu nemaksāšanas, kā arī ietvers normu, kas paredz strīdu risināšanas kārtību. Ar konvenciju radīts likumīgs pamats abu līgumslēdzēju valstu kompetento iestāžu tiešai sadarbībai un novērsta iespēja izvairīties no nodokļu maksāšanas, veicot savstarpēju jauniem standartiem atbilstošu informācijas apmaiņu.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 11.septembrī
08:30  Eiropas lietu komisijas sēde
09:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas Demogrāfijas, ģimeņu un bērnu lietu apakškomisijas un Ilgtspējīgas attīstības komisijas kopsēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas un Ilgtspējīgas attīstības komisijas Demogrāfijas, ģimeņu un bērnu lietu apakškomisijas kopsēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
13:30  Saeimas priekšsēdētājas biedres Antoņinas Ņenaševas tikšanās ar Angolas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Manuel Pedro Chaves
15:00  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde