Edmunds Cepurītis: tirdzniecības vienošanās ar sadarbības partneriem ir būtiska ES energoneatkarībai

(25.10.2023.)
Galerija

“Tirdzniecības saišu stiprināšana ar transatlantiskajiem partneriem veicinās Latvijas iespējas iesaistīties plašākos zaļajai industrijai svarīgos piegāžu ķēžu tīklos un eksporta iespējas, kā arī paplašinās politisko dialogu,” trešdien, 25.oktobrī, pauda Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētājs Edmunds Cepurītis.

Tirdzniecības nolīgumi ar Amerikas Savienotajām Valstīm un Čīli ļaus Eiropas Savienībai sekmēt energoneatkarību no fosilajiem energoresursiem, tostarp Krievijas resursiem, īstenot zaļo pāreju un veiksmīgu zaļo industriālo politiku, it īpaši jautājumā par kritiski svarīgu derīgo izrakteņu piegāžu ķēžu nodrošināšanu, uzsvēra komisijas deputāti. Komisija sprieda par Eiropas Savienības tirdzniecības nolīgumiem ar ASV un Čīles Republiku.

Ārlietu ministrija informēja, ka šobrīd Eiropas Savienībai un ASV nav noslēgts brīvās tirdzniecības nolīgums. Nolīgums par kritiski svarīgu derīgo izrakteņu starptautisko piegādes ķēžu stiprināšanu piešķirtu Eiropas Savienībai statusu, kas būtu līdzvērtīgs ASV brīvās tirdzniecības nolīguma partnera statusam. Tas ļautu darboties ASV tirgū ar labākiem nosacījumiem, piemēram, Eiropas Savienība varētu izdevīgāk eksportēt transportlīdzekļu akumulatorus, skaidroja ministrija. Vienlaikus tiktu stiprinātas starptautiskās piegāžu ķēdes nozarēs, kas ir būtiskas pārejai uz neto nulles emisiju līmeni un drošībai, tostarp aviācijai un aizsardzībai.

Savukārt nolīgums ar Čīli stiprinās Eiropas Savienības lomu reģionā, pauda deputāti. Tas būtiski uzlabos pieeju kritiskām izejvielām. Tāpat nolīgumam ir nozīmīga loma sadarbības veicināšanā vides aizsardzības un klimata pārmaiņu jautājumos.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 18.septembrī
09:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde (turpinājums)
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
09:30  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
15:30  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde