Sociālo lietu komisija turpina diskusiju par ārpuslaulības ģimeņu aizsardzības nepieciešamību

(09.12.2020.)

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija trešdien, 9.decembrī, uzklausīja nozaru ministriju, juristu, nevalstisko organizāciju un  deputātu viedokļus par nepieciešamību ieviest tiesiskās aizsardzības regulējumu tādām ģimenēm, kuras nedzīvo laulībā.

“Esam atgriezušies pie pavasarī uzsāktās diskusijas par to personu tiesisko un sociālo aizsardzību, kuras dzīvo nereģistrētās attiecībās. Šis jautājums vēl jo vairāk ir aktuāls Satversmes tiesas sprieduma gaismā, kas likumdevējam dod skaidru uzdevumu novērst pastāvošo nevienlīdzību,” norāda Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Skride. 

Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājs uzsver, ka patlaban ir vērojama liela viedokļu polarizācija gan politiķu vidū, gan sabiedrībā, taču kopsaucējs šajā jautājumā būs jārod: “Vēlos uzvērt vienu lietu – šis ir cilvēktiesību jautājums, tas ir jautājums par cieņpilnu attieksmi pret ikvienu personu. Satversme neļauj mums dalīt cilvēkus pareizajos un nepareizajos, mums kā sabiedrībai ir jāmācās izskaust padomju laika mantojumu – neiecietību pret citādo.”   

Komisija jau pavasarī vērās pie izpildvaras iestādēm, lūdzot sniegt detalizētu izvērtējumu par to, ar kādiem ierobežojumiem sastopas personas, kuras dzīvo nereģistrētās attiecībās. Esam ieguvuši plašu informācijas klāstu par nevienlīdzību, kas attiecas uz sociālo aizsardzību, veselības aprūpes, bērnu tiesību, nodokļu, mantojama tiesību un citām jomām. Interesanti, ka atsevišķos gadījumos faktiskā kopdzīvē dzīvojošie ir nosacīti “priviliģētā” stāvoklī, salīdzinot ar laulībā esošām personām, jo uz viņiem nav attiecināmas interešu konflikta novēršanas normas, norāda komisijas vadītājs.  

Sociālo un darba lietu komisija darbu pie šī jautājuma plāno turpināt jau nākamajā otrdienā, detalizēti pievēršoties Satversmes spriedumam, kurā atzītas viena dzimuma pāra tiesības uz atvaļinājumu pēc bērna piedzimšanas. Tad arī aicināšu deputātus lemt par turpmāko komisijas rīcību šajā jautājumā, uzsver A.Skride.

Kā šodien norādīja Tieslietu ministrijas un Labklājības ministriju pārstāvji, arī valdības vadītājs ir uzdevis ministrijām izstrādāt Satversmes tiesas spriedumam atbilstošu normatīvo regulējumu.  

 

Saeimas Preses dienests

 

Trešdien, 11.septembrī
08:30  Eiropas lietu komisijas sēde
09:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas Demogrāfijas, ģimeņu un bērnu lietu apakškomisijas un Ilgtspējīgas attīstības komisijas kopsēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas un Ilgtspējīgas attīstības komisijas Demogrāfijas, ģimeņu un bērnu lietu apakškomisijas kopsēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
13:30  Saeimas priekšsēdētājas biedres Antoņinas Ņenaševas tikšanās ar Angolas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Manuel Pedro Chaves
15:00  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde