Eiropas lietu komisijā diskutē par tiesiskuma situāciju Eiropā un Latvijā

(30.10.2020.)

Saeimas Eiropas lietu komisijas deputāti piektdien, 30.oktobrī, izskatīja Eiropas Komisijas (EK) publicēto 2020.gada ziņojumu par tiesiskumu, kurā izvērtēta tiesiskuma situācija Eiropas Savienībā (ES), kā arī tā atsevišķo sadaļu par tiesiskumu Latvijā. 

Pozitīvi tika novērtēta EK iniciatīva, kas ir uzsākusi šādu ikgadēju ziņojumu izstrādi, un to, ka visas valstis un to tiesību mehānismi tiek novērtēti pēc vienotas metodoloģijas. Varam paust īpašu gandarījumu, ka Latvijas tiesību mehānismi šajā ziņojumā ir izcelti kā labie piemēri un paraugs citām valstīm, it īpaši par digitālo risinājumu izmantošanu tiesās, norādīja Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Vita Anda Tērauda. 

Igaunijā un Latvijā tiesu sistēmām ir raksturīgi tas, ka tās ir starp visvairāk attīstītajām valstīm informācijas un komunikācijas tehnoloģiju izmantošanas ziņā tiesās. Tās nodrošina augsta līmeņa pieejamību un elastību lietojumiem tiesā, kā arī ir daudz darījušas, lai tiesas ar salīdzinoši nelieliem traucējumiem turpinātu darboties Covid-19 pandēmijas laikā, teikts ziņojumā.

Šāds atzinīgs novērtējums no tik autoratīvas iestādes kā EK ir īpaši cildinošs atzinības apliecinājums Latvijas centieniem nodrošināt tiesisku un pieejamu lietu izskatīšanu tiesās, neskatoties uz ārējiem epidemioloģiskajiem izaicinājumiem, akcentēja V.A.Tērauda.

Komisijas priekšsēdētāja pauda cerību, ka fokuss uz tiesiskuma aspektiem ES līmeņa diskusijās turpināsies, lai veicinātu dalībvalstis tiesiskuma principus stiprināt ikdienas sabiedrības norisēs, un ka tas arī materializētos konkrētās soda sankcijās tiem, kas šos vispārīgos tiesiskuma principus neievēro.

Lai novērtētu EK ziņojuma kvalitāti, komisijas sēdē attālināti piedalījās valsts iestāžu, kā arī akadēmiskā sektora pārstāvji. Saistībā ar šo ziņojumu patlaban ES Padomē ir uzsākta pakāpeniska visu valstu uzklausīšana un novērtēšana. Latvijas uzklausīšana ieplānota 2021.gada rudenī.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 11.septembrī
08:30  Eiropas lietu komisijas sēde
09:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas Demogrāfijas, ģimeņu un bērnu lietu apakškomisijas un Ilgtspējīgas attīstības komisijas kopsēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas un Ilgtspējīgas attīstības komisijas Demogrāfijas, ģimeņu un bērnu lietu apakškomisijas kopsēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
13:30  Saeimas priekšsēdētājas biedres Antoņinas Ņenaševas tikšanās ar Angolas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Manuel Pedro Chaves
15:00  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde