Jānis Vitenbergs: meža īpašnieku attieksme un atbildība pret mežu ir ievērojami augusi

(11.02.2020.)

“Latvija ir neatkarīga teju 30 gadus, un šajā laikā meža īpašnieku attieksme un atbildība pret mežu ir ievērojami augusi, tiek saimniekots gudrāk. Piemēram, Ziemeļvalstis jau šobrīd pašiem zemes īpašniekiem dod plašākas iespējas darboties un lemt par saimniekošanu savos mežos,” pēc sēdes otrdien, 11.februārī, uzsvēra Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētājās Jānis Vitenbergs.

“Latvijai mežu nozare ir ļoti nozīmīga, to pierāda arī ievērojamais šīs jomas produkcijas eksporta apjoms no valsts kopējā eksporta, tādēļ pret mežiem ir jāizturas ar atbildību un cieņu,” sacīja J.Vitenbergs, akcentējot, ka meža nozares produkcijas eksports veido 25 procentus no kopējā eksporta.

Sēdē komisija sprieda par Zemkopības ministrijas priekšlikumiem normatīvo aktu pilnveidei par koku ciršanu mežā un meža atjaunošanas prasībām. Ar grozījumiem iecerēts mainīt galvenās cirtes caurmēra skaitliskās vērtības, atļaujot mežos cirst jaunākus un tievākus kokus, vienlaikus nosakot stingrākas prasības meža atjaunošanā, lai palielinātu tā kvalitāti.

Kā akcentēja J.Vitenbergs, diskusija par šo jautājumu ir aktuāla jau kopš 2017.gada, kad Zemkopības ministrija pirmo reizi nāca klajā ar priekšlikumiem grozījumiem Ministru kabineta noteikumos par koku ciršanu mežā. “Šis jautājums ir izsaucis lielu rezonansi sabiedrībā, jo ar meža nozari ir saistīts salīdzinoši liels nodarbināto skaits un gandrīz katrs Latvijas iedzīvotājs mežu izmanto atpūtai vai sportam. Lai gan šis jautājums ir valdības kompetencē, Saeimai kā likumdevējam ir jāiesaistās,” sacīja J.Vitenbergs.  

Sēdē klātesošie diskutēja par iecerēto izmaiņu ietekmi uz bioloģisko daudzveidību, klimata pārmaiņām, kā arī iespējamajiem ekonomiskajiem ieguvumiem un veidiem, kā tos līdzsvarot. Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrijas un vides aizsardzības organizāciju pārstāvji aicināja turpināt sarunu pēc projekta "Dabas skaitīšana" pabeigšanas, kad būs pieejama pilnvērtīga informācija par Latvijas dabas vērtībām, izplatību un kvalitāti.

 

Foto: https://www.flickr.com/photos/saeima/albums/72157713064765638
Izmantošanas noteikumi: http://saeima.lv/lv/autortiesibas

Saeimas Preses dienests

Ceturtdien, 20.janvārī
09:00  Saeimas 2022. gada 20. janvāra pirmā attālinātā ārkārtas sēde
09:20  Saeimas 2022. gada 20. janvāra otrā attālinātā ārkārtas sēde
10:00  Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētāja Jura Rancāna tikšanās ar Lietuvas Republikas parlamenta Nacionālās drošības un Aizsardzības komisijas priekšsēdētāju Laurynas Kasčiūnas un komisijas deputātiem
11:45  Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja biedra Ata Lejiņa tikšanās ar Lietuvas Republikas parlamenta Nacionālās drošības un Aizsardzības komisijas priekšsēdētāju Laurynas Kasčiūnas un komisijas deputātiem
12:30  Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētāja Māra Kučinska un komisijas deputātu tikšanās ar Lietuvas Republikas parlamenta Nacionālās drošības un Aizsardzības komisijas priekšsēdētāju Laurynas Kasčiūnas un komisijas deputātiem