Latvijas diplomāti par darbu Ukrainā un Izraēlā kara apstākļos nākamgad varēs saņemt lielākas piemaksas

(21.11.2024.)

Diplomāti un darbinieki, kuri strādā Latvijas vēstniecībās Ukrainā un Izraēlā kara apstākļos, 2025.gadā varēs saņemt piemaksas līdz 100 procentiem no pašreizējo pabalstu apmēra. Līdz šim šāda piemaksa bija noteikta līdz 50 procentiem. To ceturtdien, 21.novembrī, lēma Saeima, galīgajā lasījumā pieņemot grozījumu Diplomātiskā un konsulārā dienesta likumā. Šīs izmaiņas iesniedza Saeimas Prezidija locekļi. 

“Kara apstākļos Latvijas vēstniecībās Ukrainā un Izraēlā mūsu diplomāti Latvijas intereses nodrošina īpašos apstākļos, neskatoties uz nepārtrauktiem riskiem viņu veselībai un dzīvībai. Tāpēc loģiska un pamatota ir iespējamo piemaksu apmēra noteikšana atbilstoši reālajai situācijai,” uzsver par likumprojektu atbildīgās Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece.

Izmaiņas likumā paredz, ka Ārlietu ministrija diplomātam, diplomātiskā un konsulārā dienesta amatpersonai (darbiniekam) Ukrainā un Izraēlā nākamgad varēs noteikt līdz 100 procentu piemaksu no izmaksāto pabalstu apmēra.

“Jau vairāk nekā 1000 dienas Ukrainā cilvēki ik dienu tiek nogalināti un ik dienu ir pakļauti Krievijas agresijai – raķetēm, šāviņiem, droniem. Vairāk nekā 1000 dienas Ukrainā Latvijas diplomāti, pildot savu dienestu, ir pakļauti nesamērīgiem veselības, dzīvības un drošības riskiem. Tāpat arī Izraēlas valstī mūsu diplomāti jau vairāk nekā gadu strādā apstākļos, kad ir izsludināts karastāvoklis. Šiem diplomātiem un viņu ģimenes locekļiem ir nepārtraukti jābūt gataviem uz konflikta eskalāciju attiecīgajā valstī, kā arī tieša apdraudējuma iespējamību. Tādējādi šie darbinieki, diplomāti un viņu ģimenes locekļi pastāvīgi ir pakļauti ārkārtīga stresa apstākļiem, kā arī nesamērīgam un konstantam dzīvības, veselības un drošības apdraudējumam,” norāda viena no grozījuma autorēm, Saeimas priekšsēdētājas biedre Zanda Kalniņa-Lukaševica.

Piemaksas paaugstināšana arī nepieciešama, lai nodrošinātu nepārtrauktu fizisku Latvijas interešu pārstāvību un atbalsta sniegšanu mūsu valstspiederīgajiem valstīs, kur notiek karš. Piemaksas tiks finansētas no Ārlietu ministrijas budžeta.

Pašlaik dienestu ārvalstīs, kurās notiek karadarbība, pilda darbinieki Latvijas vēstniecībā Ukrainā un Izraēlā. Ukrainā karastāvoklis ir izsludināts un pastāvīgi pagarināts kopš 2022.gada 24.februāra, savukārt Izraēlā no 2023.gada 7.oktobra.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 27.novembrī
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
15:30  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde