Valstiskās audzināšanas apakškomisija: Nacionālā enciklopēdija būs ieguldījums latviešu valodas stiprināšanā

(06.10.2015.)

Latvijas Nacionālās enciklopēdijas izveide ir nozīmīgs projekts, kas dos ieguldījumu latviešu valodas stiprināšanā, sabiedrības izglītošanā un valsts zinātnes attīstībā, otrdien, 6.septembrī, uzsvēra Valstiskās audzināšanas un jaunatnes lietu apakškomisijas deputāti, iepazīstoties ar līdzšinējo enciklopēdijas veidošanas gaitu.

„Nacionālā enciklopēdija būs nozīmīgs informācijas avots latviešu valodā, kas piedevām veicinās latviešu valodas izmantošanu zinātnē. Būtiski, ka enciklopēdija aptvers plašu tēmu loku un ļaus šīs zināšanas nodot sabiedrībai. Tas ir projekts, kura ietekme būs jūtama ilgtermiņā,” sacīja apakškomisijas priekšsēdētājs Raivis Dzintars.

Plānots, ka Nacionālā enciklopēdija sabiedrībai elektroniskā veidā būs pieejama 2018.gadā, un tā taps kā dāvana Latvijas simtgadē. Tā būs universāla enciklopēdija, kas aptvers teju visas jomas. Tās veidošanā iesaistīti daudzu nozaru profesionāļi, sēdē uzsvēra Nacionālās enciklopēdijas galvenais redaktors Valters Ščerbinskis, piebilstot, ka virtuālā veidā enciklopēdija sabiedrībai būs pieejama bez maksas.

Enciklopēdijas tapšanu pārrauga Nacionālās enciklopēdijas padome, kuru vada kultūras ministre Dace Melbārde. Padomē ietilpst Latvijas lielāko augstskolu rektori, muzeju direktori, Latvijas Nacionālā arhīva direktore un citu iestāžu vadītāji, kuri uz pirmo sēdi sanāks 9.oktobrī.

Enciklopēdija pamatā plānota elektroniskā veidā, taču, ja izdosies rast finansējumu, to iecerēts izdot arī drukātā veidā. Paredzams, ka drukātajā enciklopēdijā apkopotu informāciju par Latviju un tā būtu orientēta uz konceptuāliem jēdzieniem. Kā norādīja V.Ščerbinskis, tie varētu būt astoņi līdz desmit sējumi, kas būtu savā ziņā ekskluzīvi un izmantojami reprezentācijas vajadzībām.

Nacionālās enciklopēdijas izveidei finansējums piešķirts līdz 2018.gadam. Taču, kā uzsvēra Kultūras ministrija, enciklopēdijas izveide iecerēta kā ilgtermiņa projekts, tādēļ tiks meklēti veidi, kā nodrošināt finansējumu arī nākotnē.

 

Saeimas Preses dienests

 

 

 

 

Trešdien, 4.oktobrī
08:30  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
09:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētāja Jāņa Reira tikšanās ar Vācijas Stabilitātes padomes Neatkarīgās konsultatīvās padomes priekšsēdētāju Thiess Büttner
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde