Vita Anda Tērauda: “Rail Baltica” projektam nedrīkst samazināt finansējuma apjomu

(03.03.2021.)

Latvijai kā Kohēzijas fonda saņēmējvalstij ir svarīgi, lai finansējuma pieejamība “Rail Baltica” projektam būtu pēc iespējas lielāka un termiņi tā apguvei – pēc iespējas īsāki, trešdien, 3.martā, uzsvēra Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Vita Anda Tērauda pēc sēdes, kurā deputāti sprieda par  Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumentu pēc 2020.gada un gala sarunām ar Eiropas Parlamentu (EP).

Latvijai būtiski, lai sākotnēji plānotais finansējuma apjoms “Rail Baltica” netiktu samazināts, tādējādi nodrošinot tā laicīgu īstenošanu, akcentēja V.A.Tērauda, norādot, ka diskusijas šajā jautājumā starp Eiropas Savienības (ES) Padomi un EP tuvojas noslēgumam. Šodien izskatījām priekšlikumus, kas skar gan Latvijai un pārējām Baltijas valstīm, gan arī visai ES svarīgā dzelzceļa projekta “Rail Baltica” turpmākā finansējuma pieejamību un apmēru nākamā ES daudzgadu budžeta ietvaros 2021.–2027.gadam, sacīja V.A.Tērauda.

Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta kopējais finansējums nākamo sešu gadu laikā būs 28,39 miljardi eiro, tostarp transportam - 21,38 miljardi eiro. No tiem 10 miljardus eiro plānots pārcelt no Kohēzijas fonda līdzekļiem. Savukārt 1,38 miljardus paredzēts izmantot trūkstošo galveno pārrobežu dzelzceļa savienojumu pabeigšanai starp Kohēzijas valstīm, deputātus šodien informēja Satiksmes ministrija, norādot, ka daļa dalībvalstu pagaidām iebilst iecerētajai naudas pārdalei.

Šī instrumenta darbība vērsta uz komunikāciju tīklu attīstību trīs jomās - transportā, enerģētikā un digitalizācijā. Transporta nozarē instrumenta mērķis ir sekmēt kopīgu interešu projektu attīstību, kas paredz efektīvu un savstarpēji saistītu tīklu, kā arī infrastruktūras attīstību gudrai, ilgtspējīgai un drošai mobilitātei, vienlaikus pielāgojot Eiropas transporta tīklu militārās mobilitātes vajadzībām.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 13.novembrī
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
13:00  Ārlietu komisijas sēde
15:30  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde