Lai pilnveidotu likumu patērētāju interešu aizsardzības jomā, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti otrdien, 2.februārī, konceptuāli atbalstīja grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā. Izmaiņas paredz Patērētāju tiesību aizsardzības centram (PTAC) papildu tiesības izmeklēt, atklāt un novērst pārkāpumus, kas skar patērētāju kolektīvās intereses.
Regulējumu plānots papildināt ar jaunu nodaļu par patērētāju kolektīvo interešu uzraudzību, ņemot vērā Eiropas Savienības regulu patērētāju tiesību aizsardzības jomā. Grozījumi likumā arī nepieciešami, jo būtiski pieaudzis pārkāpumu skaits pret patērētājiem internetā, deputātiem sēdē šodien sacīja Ekonomikas ministrijas pārstāvis.
Grozījumi ļaus efektīvāk un ātrāk risināt arī patērētāju strīdus. Vienlaikus jaunās pilnvaras nodrošinās efektīvāku patērētāju aizsardzību un samazinās patērētājiem risku ciest zaudējumus no pārkāpumiem, kas skar patērētāju kolektīvās intereses, likumprojekta anotācijā norādījuši tā autori.
Iecerēts, ka PTAC varēs pieprasīt un saņemt no fiziskām un juridiskām personām, tostarp publiskām personām, visu lietas būtības noskaidrošanai nepieciešamo informāciju neatkarīgi no tās veida vai formāta, kā arī neatkarīgi no datu nesēja vai vietas, kurā tā tiek glabāta, tostarp, veicot uzraudzību arī tiešsaistē.
PTAC darbiniekiem būs tiesības pieprasīt un saņemt augstākā līmeņa domēna reģistra vai domēna vārda reģistratūras rīcībā esošo informāciju, kā arī pieprasīt un saņemt informāciju no kontu reģistra. Tāpat plānots, ka PTAC būs tiesības pieprasīt un saņemt no elektronisko sakaru komersantiem noslodzes datus par abonentu vai lietotāju Elektronisko sakaru likuma noteiktajā kārtībā. Izmaiņas paredz, ka tiesības pieprasīt informāciju par datu plūsmām PTAC īstenos tikai ar tiesas atļauju.
Likumprojektā arī paredzēts, ka Veselības inspekcija varēs ierobežot tiešsaistes saskarni, lai novērstu pārkāpumus zāļu jomā.
Līdz ar grozījumiem paredzēts ieviest vienotu termiņu iesnieguma izskatīšanai patērētāju strīdu gadījumos.
Tāpat regulējumā plānots iekļaut normu, paredzot, ka kreditēšanas reklāmas aizliegums neattiecas uz studiju un studējošo kredītiem, ko piešķir no valsts budžeta vai kredītiestāžu līdzekļiem ar valsts galvojumu.
Lai grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā stātos spēkā, tie vēl trīs lasījumos jāpieņem Saeimai.
Saeimas Preses dienests