Ārlietu komisija: Krievija veic genocīdu pret ukraiņu tautu

(13.04.2022.)

Saeimas Ārlietu komisija trešdien, 13.aprīlī, vienbalsīgi pieņēma paziņojumu par Krievijas Federācijas agresiju un kara noziegumiem Ukrainā, paužot solidaritāti ar Ukrainu un tās tautu. Paziņojumā komisija atzīst, ka Krievija šobrīd veic genocīdu pret ukraiņu tautu, kā arī aicina Eiropas Savienības dalībvalstis nekavējoties ieviest visaptverošas sankcijas pret Krieviju.

“Šodien 21.gadsimta Eiropā redzam notiekam smagākos noziegumus pret cilvēci. Trūkst vārdu, lai raksturotu noziegumus, ko Krievijas armija pastrādā Ukrainā, ar necilvēcīgu brutalitāti vēršoties pret civiliedzīvotājiem - lielākoties sievietēm un bērniem,” sēdē sacīja R.Kols, uzsverot, ka ir jādara viss iespējamais, lai apturētu Krievijas armijas mašinēriju un pārtrauktu Krievijas ofensīvu Ukrainā. Ārlietu komisijas priekšsēdētājs norādīja, ka naftas un gāzes importa apturēšana būs nozīmīgs solis šī mērķa sasniegšanai.

“Ukraina ir jāatbalsta militāri, finansiāli, humāni un diplomātiski. Par neizbēgamu ir jāpadara sods, ko nāksies saņemt visiem, kas pastrādājuši kara noziegumus un kuri ir atbildīgi par to veikšanu vai neapturēšanu,” pauda R.Kols.

Komisijas paziņojumā deputāti kategoriski nosoda Krievijas militāro agresiju un plaša mēroga iebrukumu Ukrainā, kas īstenots ar Baltkrievijas režīma atbalstu un iesaisti.

Paziņojumā uzsvērts, ka Krievijas neattaisnojamais iebrukums Ukrainas teritorijā ir rupjš Ukrainas suverenitātes un teritoriālās integritātes pārkāpums, kas ir klajā pretrunā ar Krievijas saistībām, kas izriet no ANO Statūtu un starptautisko tiesību normām.

Tāpat Ārlietu komisija aicina eiroatlantisko kopienu un tās partnerus steidzami noteikt visaptverošas sankcijas pret Krieviju, lai apturētu tās armijas spēju turpināt militāro agresiju Ukrainā. Tostarp aicināts palielināt militāro, finansiālo, humāno un diplomātisko atbalstu Ukrainai, vienbalsīgi atbalstīt iniciatīvas, kas nosoda Krievijas militārās darbības Ukrainā un izolē Krieviju no starptautiskajām un reģionālajām organizācijām, kā arī pieņemt līdzvērtīgus lēmumus un noteikt līdzvērtīgas sankcijas pret Baltkrieviju kā Krievijas militārās agresijas atbalstītāju.

Paziņojumā pausts atbalsts demokrātisko valstu iniciatīvai apvienot centienus, apkopojot un izmeklējot pierādījumus par kara noziegumiem, ko visā Ukrainas teritorijā veikusi Krievijas armija. Tāpat novērtēta Starptautiskās Krimināltiesas uzsāktā izmeklēšana par Ukrainā pastrādātajiem kara noziegumiem un pausta pārliecība, ka visi, kas pastrādājuši noziegumus pret cilvēci un kara noziegumus, kā arī atbildīgi par to veikšanu vai neapturēšanu, tiks saukti pie atbildības.

Ārlietu komisija paziņojumā nosoda Krievijas ļaunprātīgu veto tiesību izmantošanu ANO Drošības padomē un aicina paātrināt ANO reformu īstenošanu.

Paziņojumā deputāti atsaucas uz plašām liecībām un pierādījumiem par Krievijas armijas pastrādātajiem masveida brutālajiem noziegumiem – Ukrainas civiliedzīvotāju, tostarp sieviešu un bērnu, slepkavībām, spīdzināšanu, seksuāla vardarbību un apgānīšanu Bučā, Irpinā, Mariupolē un citviet. Latvijai kā ANO, Eiropas Padomes, Eiropas Savienības un NATO dalībvalstij, kas aizstāv demokrātiskās vērtības, nav pieņemama Krievijas Federācijas rīcība, īstenojot Ukrainas cilvēku masveida iznīcināšanu, uzsvērts paziņojumā.

Ārlietu komisija paziņojumā godina Ukrainas aizstāvju un iedzīvotāju drosmi un varonību un piemin visus Krievijas agresijas upurus Ukrainā.

Komisija lēma virzīt paziņojumu tālākai skatīšanai Saeimā.

 

Paziņojums

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 6.novembrī
09:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
11:30  Saeimas priekšsēdētājas biedres Zandas Kalniņas-Lukaševicas tikšanās ar Apustulisko nunciju Latvijas Republikā V.E. arhibīskapa Georg Gänswein
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
13:00  Saeimas deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Moldovas parlamentu tikšanās ar Moldovas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Mihaela Mocanu
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
15:30  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde
16:00  Saeimas deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Apvienoto Arābu Emirātu parlamentu vadītāja Aināra Šlesera un grupas deputātu tikšanās ar Apvienoto Arābu Emirātu ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Noora Mohammed A. Juma