Valsts pārvaldes komisija: persona varēs norādīt papildu adresi ieslodzījuma vietā vai ārstniecības iestādē

(16.01.2019.)

Lai persona, kas atrodas ieslodzījumā vai ārstniecības iestādē, būtu sasniedzama tiesiskajās attiecībās ar valsti un pašvaldību, kā papildu adresi jau deklarētajai dzīvesvietas adresei persona varēs norādīt attiecīgās ieslodzījuma vietas vai ārstniecības iestādes adresi. To paredz Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā trešdien, 16.janvārī, pirmajam lasījumam atbalstītie grozījumi Dzīvesvietas deklarēšanas likumā. 

Izmaiņas likumā rosinātas, lai nodrošinātu sasniedzamību personām arī laikā, kad tās tiek turētas apcietinājumā vai izcieš sodu ieslodzījumā. 

Sasniedzamību ar likuma grozījumiem plānots nodrošināt arī personām, kurām kriminālprocesa ietvaros noteikta medicīniska rakstura piespiedu līdzekļu izmantošana un tām paredzama ilgstoša atrašanās ārstniecības iestādēs, un personām, kuras brīvprātīgi vai arī bez piekrišanas stacionētas psihiatriskajā ārstniecības iestādē. 

Ar izmaiņām plānots mazināt situācijas, kad attiecīgā persona cieš nelabvēlīgas sekas, jo tā fiziski nav varējusi iepazīties ar korespondenci, kas nosūtīta uz reģistrēto dzīvesvietu, un attiecīgi rīkoties savu tiesību un tiesisko interešu aizsardzībai. Īpaši svarīgi tas ir situācijā, ja persona izcieš ilgtermiņa brīvības atņemšanas sodu vai pat mūža ieslodzījumu, teikts grozījumu anotācijā. 

Paredzēts, ka personai, kas atrodas apcietinājumā, ieslodzījumā vai ārstniecības iestādē būs tiesības vērsties iestādē ar rakstveida iesniegumu un lūgt aktualizēt Iedzīvotāju reģistrā iekļautās ziņas, norādot attiecīgās uzturēšanās vietas adresi kā personas papildu adresi. To persona varēs darīt bez maksas vienu reizi. 

Ja triju mēnešu laikā persona nebūs izteikusi vēlmi norādīt papildu adresi vietā, kur tā, piemēram, izcieš sodu vai ilgstoši ārstējas, tad Iedzīvotāju reģistrā iekļautās ziņas aktualizēs attiecīgās ieslodzījuma vietas administrācija vai ārstniecības iestāde, norādot aktuālās atrašanās vietas adresi kā personas papildu adresi. 

Plānots, ka attiecīgās ieslodzījuma vietas vai ārstniecības iestādes adresi kā papildu adresi varēs norādīt arī tad, ja personai nebūs deklarētās dzīvesvietas adreses. 

Savukārt, ja persona tiek atbrīvota no ieslodzījuma vai izrakstīta no ārstniecības iestādes, attiecīgajām iestādēm būs jāaktualizē Iedzīvotāju reģistrā iekļautās ziņas, izslēdzot ieslodzījuma vietas vai ārstniecības iestādes adresi kā personas papildu adresi. 

Likuma grozījumi trijos lasījumos vēl jāskata Saeimas sēdē.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 9.oktobrī
09:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
09:45  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
15:30  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde