Sabiedrības veselības apakškomisija pauž atbalstu dzemdes kakla vēža skrīninga programmas modernizēšanai

(12.09.2018.)

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas deputāti, ar veselības nozares ekspertiem diskutējot par ieceri palielināt veikto dzemdes kakla vēža skrīningu skaitu un pilnveidot pārbaužu metodes, atbalstīja ierosinājumu ieviest mūsdienīgāku dzemdes kakla vēža skrīninga programmu.

Deputāti uzklausīja veselības nozares speciālistu ierosinājumu Latvijā ieviest modernākas dzemdes kakla vēža skrīninga metodes, lai mazinātu dzemdes kakla vēža sastopamību un mirstību no tā.

Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas valdes locekle Jana Žodžika norādīja, ka pašreizējā primārā skrīninga metode ir novecojusi un vairs neatbilst Eiropā pieņemtajiem izmeklējuma standartiem, un to būtu nepieciešams aizstāt ar mūsdienīgāku. Kā vienu no šādām metodēm viņa minēja papilomas vīrusa testu, atzīmējot, ka papilomas vīruss ir viens no galvenajiem dzemdes kakla vēža izraisītājiem un savlaicīga tā diagnosticēšana samazinātu dzemdes kakla vēža sastopamību par vairāk nekā 90 procentiem. Tāpat J.Žodžika sacīja, ka testu būtu iespējams veikt mājas apstākļos, tā palielinot to sieviešu skaitu, kas pārbauda savu veselību.

Veselības ministrijas pārstāvji informēja, ka ministrija apzina iespējas par modernāka skrīninga veida ieviešanu Latvijā, sadarbojoties ar pakļautībā esošajām iestādēm un nozares speciālistiem.

“Ir jāvirzās uz priekšu ar šo iniciatīvu, jo dzemdes kakla vēzis nav slimība, kurai būtu jābūt nāvējošai. Sadarbojoties ar nozares profesionāļiem, mēs sagatavosim vēstuli atbildīgajām iestādēm, lai šis jautājums virzītos tālāk,” sacīja apakškomisijas priekšsēdētājs Romualds Ražuks. Viņš arī atzīmēja, ka esošās Saeimas ietvaros ir ievērojami izdevies uzlabot situāciju cīņai ar onkoloģiskām saslimšanām un virzīties personalizētas un uz rezultātu vērstas vēža ārstniecības virzienā.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 9.oktobrī
09:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
09:45  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
15:30  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde