Publisko izdevumu komisija: par izglītības un sporta jomas valsts kapitālsabiedrību pārvaldību jābūt skaidrākam redzējumam

(10.12.2024.)

Izglītības un zinātnes ministrija ir valsts kapitāla daļu turētāja trīs kapitālsabiedrībās, taču par to darbību un pārvaldību ir jābūt skaidrākam redzējumam, to otrdien, 10.decembrī, secināja Publisko izdevumu un revīzijas komisijas deputāti. Komisija šodien sprieda par valsts kapitālsabiedrību – Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma, Latvijas Nacionālā sporta centra un Latvijas Olimpiskās vienības – darbību. 

“Nav taisnīgi, ka Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikums ir valsts kapitālsabiedrība pretī visiem citiem tehnikumiem, kas ir profesionālās izglītības iestādes. Nedrīkst būt tā, ka vienam ir priekšrocības pāri citiem. Arī valsts kontrole ir atzinusi, ka šai izglītības iestādei nevajadzētu būt kapitālsabiedrībai,” akcentēja komisijas priekšsēdētājs Gatis Liepiņš.

Runājot par Nacionālo sporta centru, pirms diviem gadiem tajā ir veikta optimizācija, apvienojot vairākas kapitālsabiedrības. Atbildīgā ministrija ir izdarījusi labu darbu. Vienlaikus komisijā šodien secinājām, ka ir vairāk jāpievēršas vienotai sporta infrastruktūras pārvaldībai, norādīja G.Liepiņš, uzsverot, ka tas attiecas arī uz to lielo sporta infrastruktūru, piemēram, olimpiskajiem sporta centriem, kas ir pašvaldību īpašumā.

“Valsts nepietiekami iesaistās pašvaldību sporta bāžu finansēšanā un koordinēšanā, jo tās tomēr pilda kopējo valsts funkciju. Tāpat atbildīgajai ministrijai būtu godīgi jāpasaka, – vai šādu sporta infrastruktūras objektu skaits ir pietiekošs, nepietiekošs, vai arī to ir par daudz, un ko, piemēram, valstij vajadzētu un ko nevajadzētu finansēt,” sacīja G.Liepiņš. Viņš arī akcentēja, ka Latvijas Olimpiskās vienības viens no uzdevumiem ir valsts piešķirtā finansējuma administrēšana un tā pēc būtības nav kapitālsabiedrību funkcija. To būtu jāveic valsts iestādei vai ministrijai pašai. 

Komisijas deputāti aprīlī sagaida atbildīgās ministrijas redzējumu savu resoru kapitālsabiedrību pārvaldībā, un tai jāsniedz priekšlikumi to optimizācijai, administratīvo izmaksu mazināšanai un vienotai atalgojuma sistēmai. Tāpat deputāti uzdeva nevirzīt ministrijas ierēdņus darbam valsts kapitālsabiedrībās.

Izglītības ministrijas pārstāvji šodien norādīja, ka Nacionālajam sporta centram nākotnē ir plānots pievienot vēl kapitālsabiedrības, bet valdes locekļu skaits tajā ir jau minimālais, kas ir divi cilvēki.

Latvijas Nacionālais sporta centrs nodrošina nacionālo sporta bāzu – Daugavas stadions, bobsleja un kamaniņu trase „Sigulda”, tenisa centrs „Lielupe” un sporta centrs „Mežaparks” – pārvaldību un attīstību, radot apstākļus Latvijas sportistu sagatavošanai startiem sacensībās, kā arī nodrošinot iedzīvotājiem iespēju iesaistīties sporta aktivitātēs. Savukārt Latvijas Olimpiskā vienība nodrošina valsts labāko sportistu individuālajos olimpiskajos sporta veidos sagatavošanos dalībai olimpiskajās spēlēs, jaunatnes olimpiādēs un citās starptautiskajās sporta sacensībās.

Publisko izdevumu komisijas deputāti šodien turpināja spriest par valsts kapitālsabiedrību pārvaldību un optimizāciju. Iepriekšējās sēdēs komisijas deputāti jau vērtējuši valsts kapitālsabiedrības transporta un loģistikas, veselības, nekustamo īpašumu, enerģētikas un siltumapgādes, kultūras jomā, kā arī Ekonomikas, Tieslietu, Finanšu un Aizsardzības ministriju pārziņā. Nākamnedēļ komisija noslēgs valsts kapitālsabiedrību pārvaldības un optimizācijas izskatīšanu ar elektronisko sakaru jomu, informē G.Liepiņš.

 

Saeimas Preses dienests

Ceturtdien, 16.janvārī
08:15  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
09:00  Saeimas 2025.gada 16.janvāra kārtējā sēde
10:30  Deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Igaunijas parlamentu darba sanāksme