Tautsaimniecības komisija noslēdz darbu pie grozījumiem Elektronisko sakaru likumā

(17.12.2013.)

Saeimas Tautsaimniecības agrārās, vides un reģionālās politikas komisija otrdien, 17.decembrī, noslēdza darbu pie grozījumiem Elektronisko sakaru likumā, kas paredz izmaiņas regulatora un elektronisko sakaru komersantu tiesībās un pienākumos.

Ja elektronisko sakaru komersants būvēs vai rekonstruēs kabeļu kanalizāciju vai izbūvēs elektronisko sakaru tīkla pievadu, viņam turpmāk būs jānodrošina papildu vieta nākamās paaudzes piekļuves (NGA) kabeļtīklu ierīkošanai. Tas attieksies, piemēram, uz vietām, kur pēc kabeļu ierīkošanas, būvniecības vai rekonstrukcijas darbu veikšanas ir nepieciešams atjaunot ceļa brauktuves vai ietves segumu. Tāpat tas attieksies uz vietām, kuras ir plānots asfaltēt turpmāko divu gadu laikā vai kurās aizsargjosla gar kabeļu kanalizāciju sava kabeļa ieguldīšanai padarīs neiespējamu elektronisko sakaru komersantam paralēlas aizsargjoslas veidošanu. Savukārt regulatoram būs jānosaka NGA kabeļtīklu ierīkošanas kārtība, ja dublējošas infrastruktūras izbūve būs ekonomiski neefektīva vai fiziski neiespējama.

Elektronisko sakaru komersantiem turpmāk būs pienākums individuāli informēt lietotāju par iespēju uzstādīt satura filtru, kas ierobežo vardarbības un pornogrāfisku materiālu pieejamību un kuri rada draudus bērna garīgajai attīstībai, kā arī nodrošināt bezmaksas satura filtra uzstādīšanu, ja abonents to pieprasa.

Grozījumi noteic, ka turpmāk par augstākā līmeņa domēna „.lv” reģistra un elektroniskās numurēšanas sistēmas uzturētāju uzskatāms jebkurš starptautiskās organizācijas apstiprināts tiesību subjekts, kuru tiesību aktos noteiktajā kārtībā atzinusi Satiksmes ministrija. Pašlaik atbildīgā ministrija nosaka vienu domēna „.lv” un elektroniskās numurēšanas sistēmas turētāju.

Ar likuma grozījumiem ieviesta stingrāka uzraudzība par nepareizas numerācijas izmantošanu – turpmāk regulators varēs nepiešķirt vai anulēt numerācijas lietošanas tiesības elektronisko sakaru komersantam, ja tiks konstatēta krāpniecība, izmantojot nepareizu numerāciju. Likuma grozījumi arī paredz precizēt nepareizas numerācijas izmantošanas definīciju, nosakot, ka turpmāk tā būs izmantošana ne tikai neatbilstoši nacionālajā numerācijas plānā noteiktajam mērķim, bet arī izsaukumu veikšana, maršrutēšana vai saņemšana uz ģeogrāfisko vai neģeogrāfisko numuru, kas nav aktivizēts publiskajā telefonu tīklā Latvijā.

Tāpat regulators turpmāk varēs nepiešķirt elektronisko sakaru komersantam numerācijas lietošanas tiesības, ja komersanta pārstāvis, īpašnieks, patiesais labuma guvējs ir strādājis uzņēmumā, kura darbībā regulators ir konstatējis krāpniecību, izmantojot nepareizu numerāciju.

Likuma grozījumi arī papildinās Elektronisko sakaru direkcijas pienākumus, paredzot, ka tā varēs arī pieņemt lēmumu par neatbilstoši lietotu radioiekārtu darbības pārtraukšanu.

Ar likuma grozījumiem tiks ieviesta elektronisko sakaru platforma, lai nodrošinātu drošu datu apmaiņu starp Eiropas Savienības dalībvalstu institūcijām. Tāpat precizēta regulatora lēmumu saskaņošana ar Eiropas Komisiju.

Par Elektronisko sakaru likuma grozījumiem trešajā galīgajā lasījumā vēl jālemj Saeimai.

 

 

Saeimas Preses dienests

Sestdien, 20.jūlijā