Izglītības komisija aicina pārskatīt LZP lēmumu par finansējuma sadalījumu starp zinātņu nozarēm

(22.08.2012.)

Latvijas zinātnes padomei (LZP) jāizvērtē iespējas pārskatīt pieņemto lēmumu par finansējuma sadali dažādu zinātņu nozarēm 2013.gadam. To trešdien, 22.augustā, aicināja Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija, tiekoties ar zinātnes pārstāvjiem un uzklausot LZP Humanitāro un sociālo zinātņu nodaļas (HSZN) iebildumus, ka LZP izstrādātā dažādu zinātņu nozaru produktivitātes izvērtēšanas metodika un aprēķini, pēc kuriem tiek noteikta finansējuma sadale, nav bijuši objektīvi.

Komisijas priekšsēdētāja Ina Druviete uzsvēra, ka nav iespējams dažādu zinātņu nozaru produktivitāti vērtēt, izmantojot identiskus kritērijus. Arī komisijas deputāte Janīna Kursīte-Pakule (Vienotība) vērsa klātesošo uzmanību, ka zinātnes atdeves izvērtējumā nevar vērtēt tikai starptautisko publikāciju skaitu, ņemot vērā, ka sociālo un humanitāro zinātņu pārstāvji galvenokārt raksta pētnieciskos rakstus nacionālajā vidē.

LZP HSZN priekšsēdētāja Raita Karnīte akcentēja, ka metodikas mērķis - veicināt zinātnes kvalitātes uzlabošanas - ir atbalstāms, tomēr vienlaikus norādīja uz aprēķinu neprecizitāti un manipulāciju ar to koeficientiem, kuru būtība arī nav pilnībā skaidra, tādējādi nav ticamības gala rezultātam. Tāpat metodika tiek balstīta uz zinātnes produktu, kas nevienā zinātņu nozarē nav definēts, tādējādi pats metodikas pamats nav skaidrs. J.Kursīte-Pakule savukārt vērsa uzmanību, ka metodikā netiek ņemts vērā disertāciju skaits katrā zinātņu nozarē, kas sociālajās un humanitārajās zinātnēs ir vislielākais, un pauda bažas, ka šis koeficients apzināti nav ticis ņemts vērā, tādējādi diskriminējot arī jaunos zinātniekus.

LZP priekšsēdētājs Andrejs Siliņš skaidroja, ka svarīgākais jautājums ir intelektuālās vērtības, ko zinātne radījusi, uzsverot, ka vēl citas zinātņu grupas saskaņā ar produktivitātes izvērtējumu nav saņēmušas cerēto finansējuma apjomu, taču tās apņēmušās savus darbības rezultātus līdz nākamajam gadam uzlabot. Savukārt Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta vadošā pētniece Dagmāra Beitnere uzsvēra, ka sociālo un humanitāro zinātņu devums nav izvērtējams pēc koeficientiem. „Morāli ignorējot sociālo un humanitāro zinātņu pārstāvjus, samazinot finansējumu šīm zinātnes nozarēm, tiek noniecināta tā sabiedrības daļa, kas veido sabiedrības kultūras un dvēseles garīgo seju. Šīs zinātnes ne tikai pēta un konstatē, bet vienlaikus pārveido sabiedrību un dod nācijai identitāti – iesakņotības ideju, piederību savai valstij,” akcentēja D.Beitnere.

Atbildot uz I.Druvietes jautājumu, vai LZP lēmuma par finansējuma sadali pārskatīšana kavēs finansējuma piešķiršanu 2013.gadam, Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāve Lauma Sīka informēja, ka laika ierobežojums pastāv, un aicināja LZP vispirms izvērtēt, vai atgriešanās pie aprēķinu izvērtējuma nekavēs grantu piešķiršanu. Viņa arī akcentēja, ka būtiski rast veidu, kā jēgpilni integrēt sociālās un humanitārās zinātnes starpdisciplināros pētījumos.Saeimas Preses dienests

Trešdien, 19.jūnijā
08:45  Saeimas priekšsēdētājas biedres, Saeimas deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Vācijas parlamentu vadītājas Zandas Kalniņas-Lukaševicas, Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētāja Raimonda Bergmaņa un komisijas deputātu tikšanās ar Vācijas Federatīvās Republikas Bundestāga Aizsardzības komisijas delegāciju
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
11:00  Ārlietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
15:00  Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas un Klimata un enerģētikas ministrijas rīkotā diskusija “Latvijas enerģētikas izaicinājumi 2050. gadam”
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
18:30  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Daigas Mieriņas rīkotie dārza svētki par godu Latvijā rezidējošajam diplomātiskajam korpusam