Saeimas komisija vēlas pilnveidot maksātnespējīgu uzņēmumu darbinieku aizsardzību

(21.02.2012.)

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputāti otrdien, 21.februārī, nolēma izstrādāt un virzīt izskatīšanai Saeimā likuma grozījumus, kas novērsīs situācijas, kad ilgstošo tiesas procesu dēļ maksātnespējīgu uzņēmumu darbinieki nesaņem likumā paredzēto atlīdzību no darbinieku prasījumu garantiju fonda.

„Arodbiedrības vērsa komisijas uzmanību uz gadījumiem, kad maksātnespējīgu uzņēmumu darbinieki, ilgstoši tiesājoties, vairs nevar pretendēt uz nesamaksātās algas saņemšanu no fonda, kas speciāli izveidots šādiem gadījumiem. Atsaucoties aicinājumam atrisināt šo problēmu, deputāti nolēma sadarbībā ar Tieslietu ministriju un Maksātnespējas administrāciju sagatavot attiecīgas likuma izmaiņas,” norāda komisijas priekšsēdētāja Aija Barča.

Pašreizējā likuma redakcija nosaka, ka no darbinieku prasījumu garantiju fonda līdzekļiem var saņemt darba samaksu par pēdējiem trim darba tiesisko attiecību mēnešiem 12 mēnešu periodā pirms darba devēja maksātnespējas gadījuma iestāšanās.

Ar likuma grozījumiem paredzēts noteikt, ka šajā 12 mēnešu periodā netiek ieskaitīts laiks, kurā darbinieki darba samaksu cenšas piedzīt tiesvedības ceļā, kā arī laiks, kad izpildu lieta par darba samaksas piedziņu atrodas zvērināta tiesu izpildītāja lietvedībā.

Patlaban tiesas procesi nereti ievelkas tik ilgi, ka paiet likumā noteiktas 12 mēnešu periods un darbiniekiem vairs nav pamata saņemt nesamaksāto algu no garantiju fonda.

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) arī uzskata, ka lietas par darba samaksas piedziņu būtu jāskata paātrinātā kārtībā, līdzīgi kā tas ir lietās par darbinieka atjaunošanu darbā vai darba devēja uzteikuma atzīšanu par spēkā neesošu. Šajā nolūkā Civilprocesa likumā būtu jāparedz, ka tiesai lietās par darba samaksas piedziņu tiesas sēde būtu nosakāma ne vēlāk kā 15 dienu laikā pēc paskaidrojuma saņemšanas vai tā iesniegšanas termiņa notecēšanas vai pēc sagatavošanas sēdes.

Ņemot vērā jautājuma neatliekamo dabu, komisija nolēma negaidīt likuma grozījumu izskatīšanu valdībā. Tos plānots sagatavot jau tuvākā mēneša laikā Sociālo un darba lietu komisijas vadībā, sadarbojoties ar Tieslietu ministriju, Maksātnespējas aģentūru, LBAS un Latvijas Darba devēju konfederāciju.



Saeimas Preses dienests

Sestdien, 16.novembrī