Sociālo un darba lietu komisija konceptuāli atbalsta sociālās drošības līguma ar Austrāliju ratificēšanu

(13.12.2011.)

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija otrdien, 13.decembrī konceptuāli atbalstīja Latvijas un Austrālijas līguma sociālās drošības jomā ratificēšanu. Līguma mērķis ir sekmēt sociālo drošību personām, kas pārceļas no Latvijas uz Austrāliju un otrādi, kā arī novērst dubultu sociālās apdrošināšanas iemaksu iekasēšanu.

Līgums nodrošinās personu uzkrātā sociālās apdrošināšanas stāža nepārtrauktību. Nosakot tiesības uz pensiju, otrā valstī uzkrātais apdrošināšanas stāžs tiks iekļauts kopējā stāžā. Līdz ar to personām būs tiesības saņemt gan pensiju no otras valsts, gan, summējot otrā valstī uzkrāto stāžu, iegūt tiesības uz pensijas noteikšanu un izmaksu.

Līguma nosacījumi attieksies ne vien uz vecuma pensiju, bet arī uz apgādnieka zaudējuma pensiju, apbedīšanas pabalstu, vienreizējo pabalstu mirušā laulātajam un sociālā nodrošinājuma pabalstu. Līgums arī ļaus vienkāršot sociālās drošības pakalpojumu administrēšanu abu valstu teritorijās.

Pašreiz starp Latviju un Austrāliju nav neviena starptautiska līguma, kas regulētu sociālās apdrošināšanas pakalpojumu eksportu.
Pēc Austrālijas puses aprēķiniem Austrālijā pensiju no Latvijas saņemtu 2000 personu. Lai izpildītu līguma saistības, 2013.gadā būtu nepieciešami 2,29 miljoni latu. Latvijā pensiju no Austrālijas saņemt varētu ap 60 cilvēku un vidējais pensijas apmērs gadā vienai personai varētu būt aptuveni 1 870 latu.

Darbs pie savstarpējā līguma sociālās drošības jomā tika uzsākts 2004.gadā, kad notika pirmā Austrālijas puses delegācijas vizīte Rīgā. Ar likuma pieņemšanu tiktu apstiprināta 2011.gada 7.septembrī Rīgā parakstītā Latvijas – Austrālijas līguma galīgā redakcija.

Par likumprojekta virzību Saeimā atbildīga ir Ārlietu komisija, par līdzatbildīgo komisiju noteikta Sociālo un darba lietu komisija.



Saeimas Preses dienests


 

Piektdien, 19.jūlijā
09:00  Parlamentārās izmeklēšanas komisijas par “Rail Baltica” projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde
09:00  Eiropas Savienības Austrumu partnerības parlamentāro administrāciju dialogs par pārmaiņu vadību, sarunu vešanu un komunikāciju
09:30  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde