Saeimas komisija: nav pieņemama ierobežojumu noteikšana ES kohēzijas finansējuma apguvē

(16.11.2011.)

Saeimas Eiropas lietu komisija trešdien, 16.novembrī, vienojās sagatavot deklarāciju ar aicinājumu Eiropas Savienībai (ES) atteikties no plānotās ierobežojumu noteikšanas ES kohēzijas finansējuma apguvei. Tāpat komisija apsver iespēju vērtēt, vai Eiropas Komisijas piedāvātais kohēzijas finansējuma sadalījums atbilst subsidiaritātes un proporcionalitātes principiem, un nepieciešamības gadījumā kopā ar citu dalībvalstu parlamentiem aicināt to koriģēt.

Saeimas Eiropas lietu komisija šodien apstiprināja Latvijas nacionālo pozīciju par ES Kohēzijas regulu piedāvājumiem 2014.-2020.gadam. Pozīcijā uzsvērts, ka Latvija neatbalsta Eiropas Komisijas piedāvājumu ieviest ierobežojumu ES kohēzijas finansējuma apguvei, nosakot visām dalībvalstīm vienādus tā dēvētos absorbcijas griestus 2,5 procentu apmērā no valsts iekšzemes kopprodukta. Deputāti atbalstīja valdības nostāju, ka šādu mākslīgi radītu ierobežojumu noteikšana var atstāt ļoti negatīvu iespaidu uz Latvijas tautsaimniecības attīstību.

„Latvija ir viena no sekmīgākajām kohēzijas finansējuma apguvējām, līdz ar to kritiku neiztur arguments, ka šāda absorbcijas griestu ieviešana nepieciešama, jo dalībvalstis nespēj apgūt visu piešķirto finansējumu,” norāda komisijas priekšsēdētāja Zanda Kalniņa-Lukaševica.

Komisijas priekšsēdētāja uzsver, ka aktīvi jāskaidro ES partneriem Latvijas pozīcija šajā jautājumā, lai mūsu valsts nezaudētu tās ekonomikai tik būtisko ES kohēzijas finansējumu ceļiem, infrastruktūrai un cilvēkkapitāla attīstībai. „Tādēļ jau tuvākajā laikā gatavojamies pieņemt deklarāciju, kurā Eiropas Komisiju aicināsim atteikties no kohēzijas finansējuma apguves ierobežojumiem,” skaidro Z.Kalniņa-Lukaševica.

Vienlaikus Eiropas lietu komisija apsver iespēju veikt pārbaudi par piedāvātā ES kohēzijas finansējuma sadalījuma atbilstību subsidiaritātes un proporcionalitātes principiem. Ja būs pamats uzskatīt, ka kāds no šiem principiem pārkāpts, Saeima par to sniegs pamatotu atzinumu Eiropas Komisijai. Saskaņā ar Lisabonas līgumu, lai ietekmētu ES tiesību akta virzību, nepieciešams, ka par to šādus pamatotus atzinumus sniedz deviņu dalībvalstu nacionālie parlamenti.

Lisabonas līgums nacionālajiem parlamentiem dod lielākas iespējas pārraudzīt ES tiesību aktu izstrādes gaitu, vērtējot tiesību aktu atbilstību subsidiaritātes un proporcionalitātes principam. Dalībvalstu parlamenti lemj, vai ES tiesību aktu izstrādes mērķus nevar sasniegt zemākā - dalībvalstu likumdošanas līmenī, kā arī, vai ES likumdošanas iniciatīvas nepārsniedz to sākotnējos mērķus.


Saeimas Preses dienests

Otrdien, 29.oktobrī
08:30  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
12:00  Juridiskās komisijas Satversmes un tiesu politikas apakškomisijas sēde
12:00  Saeimas priekšsēdētājas biedres Zandas Kalniņas-Lukaševicas tikšanās ar Rīgas Tehniskās universitātes rektoru Tāli Juhnu
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
13:00  Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēde
13:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
15:00  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde