Tautsaimniecības komisija vienojas par Komerclikuma grozījumiem patiesā labuma guvēju atklāšanai

(01.07.2011.)

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija piektdien, 1.jūlijā, skatīšanai otrajā galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Komerclikumā, kuru mērķis ir atklāt patiesā labuma guvējus.

Plānots, ka uzņēmumam informācija par patiesā labuma guvēju būs jāiesniedz Uzņēmumu reģistram un šīs ziņas nepieciešamības gadījumā būs pieejamas tiesībaizsardzības iestādēm un iestādēm, kas kontrolē nodokļu administrēšanu un publisko iepirkumu norisi.

Par likumprojekta virzību atbildīgās komisijas sagatavotā redakcija paredz, ka par patiesā labuma guvēju tiek uzskatīts kapitālsabiedrības dalībnieks vai akcionārs, kurš ir fiziska persona, ja atbilstoši Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma 1.panta piektās daļas a) un b) apakšpunktam par kapitālsabiedrības patieso labuma guvēju nav uzskatāma cita persona.

Likumprojektā noteikta kārtība, kā ziņas par patiesā labuma guvējiem sniedz uzņēmuma dalībnieks, kurš daļas tur savā vārdā, bet citas personas labā, un kuram kapitālsabiedrībā ir vismaz 25 procenti daļu vai akciju. Šāda dalībnieka pienākums būs informāciju sniegt attiecīgajai kapitālsabiedrībai, kura 30 dienu laikā šo informāciju savukārt paziņos Uzņēmumu reģistram.

Pienākums sniegt informāciju par patiesā labuma guvējiem attieksies arī uz tādu kapitālsabiedrības dalībnieku, kurš nav fiziska persona, kura līdzdalība ir vismaz 25 procenti un kurš nav dibināts saskaņā ar Eiropas Savienības dalībvalstu likumiem. Šai juridiskajai personai būs jānorāda dibinātājs, dalībnieks vai šim statusam pielīdzināma persona, kura gūst labumu no šī dalībnieka pastāvēšanas.

Norādot patiesā labuma guvēju, būs jāiesniedz šo personu nepārprotami identificējoši dati.

Ja dalībnieks objektīvu iemeslu dēļ nevar noskaidrot personu, kas uzskatāma par patiesā labuma guvēju, tas kapitālsabiedrībai pamato šos iemeslus.

Paziņojums par patiesā labuma guvēju iesniedzams Koncernu likumā noteiktajā kārtībā. Saskaņā ar Koncernu likumu arī tiks noteikts dalībniekam piederošo daļu skaits.

Plānots, ka likuma izmaiņas stāsies spēkā 2011.gada 13.jūlijā.

Informāciju par patiesā labuma guvējiem atbilstoši dalībnieku sastāvam 2011.gada 12.jūlijā būs pienākums iesniegt līdz šī gada beigām, paredz otrajam lasījumam sagatavotā likumprojekta redakcija.

 


Saeimas Preses dienests

Trešdien, 4.oktobrī
08:30  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
09:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētāja Jāņa Reira tikšanās ar Vācijas Stabilitātes padomes Neatkarīgās konsultatīvās padomes priekšsēdētāju Thiess Büttner
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde