1991.gada 21.augusta notikumu liecinieki stāsta par Latvijas neatkarības de facto atjaunošanu

(27.05.2011.)

21.augusta svētku interneta mājaslapā www.21augusts.lv iespējams noskatīties video intervijas ar Latvijas neatkarības de facto atjaunošanas aculieciniekiem, kas izveidotas, gatavojoties konstitucionālā likuma „Par Latvijas Republikas valstisko statusu” pieņemšanas 20.gadadienai.

Atzīmējot mūsu valsts de facto neatkarības atjaunošanu, Saeima uzsākusi vērienīga video arhīva veidošanu, uzklausot tā laika aculiecinieku stāstus, pārdzīvojumus, atmiņas. Projekta ietvaros intervijās iemūžinātas neatkarīgas valsts ideju atbalstošo deputātu un viņu laikabiedru atmiņas.

Interviju ciklā „Latvijas atdzimšanas vēsture” interneta vietnē www.21augusts.lv jau patlaban var noskatīties vairākas intervijas, kurās tā laika liecinieki – Anatolijs Gorbunovs, Dainis Īvāns, Jānis Peters un Ivars Godmanis - atceras augusta puča dienas un konstitucionālā likuma pieņemšanu.

Interviju autoru kolektīvs ir cilvēki, kuri paši tajā laikā bijuši deputāti un kuru profesionālā darbība ir saistīta ar žurnālistiku – Edvīns Inkēns, Jānis Gavars, Viktors Avotiņš, Jānis Krūmiņš un Normunds Beļskis.

Šā gada 21.augustā tiks svinēta mūsu valsts faktiskās neatkarības atjaunošanas 20.gadadiena. 1991.gada 21.augusts bija pagrieziena punkts valsts vēsturē, jo, Latvijas Republikas Augstākajā padomē pieņemot konstitucionālo likumu „Par Latvijas Republikas valstisko statusu”, de facto tika atjaunota Latvijas neatkarība.

Ar šo likumu tika atjaunota 1922.gada Satversme ar tajā ietvertajām Rietumu demokrātiskas un tiesiskas valsts vērtībām. Līdz ar konstitucionālā likuma pieņemšanu savu juridisko spēku Latvijā zaudēja PSRS likumi. Tieši atsaucoties uz 21.augustā pieņemto likumu, citas valstis atzina Latvijas neatkarības atjaunošanu.


Video intervijas iespējams noskatīties:
http://www.21augusts.lv/video-intervijas/viewcategory/12/latvijas-atdzimanas-vsture

 

Saeimas Preses dienests

Piektdien, 19.jūlijā
09:00  Parlamentārās izmeklēšanas komisijas par “Rail Baltica” projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde
09:00  Eiropas Savienības Austrumu partnerības parlamentāro administrāciju dialogs par pārmaiņu vadību, sarunu vešanu un komunikāciju
09:30  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde