Nostāju par orgānu izmantošanu transplantācijai e-veselības sistēmā varēs paust no 2022.gada 1.februāra

(29.10.2020.)

Līdz 2022.gada 1.februārim plānots pagarināt termiņu, sākot ar kuru personas e-veselības sistēmā varēs paust savu gribu attiecībā uz sava ķermeņa un orgānu izmantošanu pēc nāves. To paredz izmaiņas likumā “Par miruša cilvēka ķermeņa aizsardzību un cilvēka audu un orgānu izmantošanu medicīnā”, ko Saeima ceturtdien, 29.oktobrī, pieņēma otrajā – galīgajā – lasījumā. 

Termiņa pagarinājums noteikts, ņemot vērā, ka e-veselības sistēmā tās darbības traucējumu dēļ jaunu funkciju ieviešana tika atlikta, resursus novirzot e-veselības sistēmas uzlabošanai. Tādējādi iespēju izdarīt izvēli attiecībā uz sava ķermeņa un orgānu izmantošanu pēc nāves e-veselības sistēmā iepriekš plānotajā termiņā nebūs iespējams. 

Likuma pašreizējā redakcija paredz, ka iespēja pilngadīgai personai savas dzīves laikā izteikt gribu aizliegt vai atļaut izmantot savu ķermeni, audus un orgānus pēc nāves, izdarot atzīmi vienotajā veselības nozares elektroniskajā sistēmā, tiks nodrošināta no 2021.gada 1.februāra. 

Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Skride iespēju izteikt savu gribu e-veselības sistēmā iepriekš vērtēja kā būtisku soli uz priekšu, lai pilnveidotu orgānu transplantācijas sistēmu Latvijā: “Īpaši svarīgi uzlabot iedzīvotāju zināšanas par iespēju izdarīt izvēli un brīvprātīgi ziedot orgānus, kas var glābt dzīvību daudziem citiem.” 

Patlaban, lai iesniegtu šādu iesniegumu un šī informācija tiktu fiksēta Iedzīvotāju reģistrā, interesenti sastopas ar pārlieku administratīvo slogu, kas var atturēt no izvēles izdarīšanas. 

Ja informācijas sistēmā nebūs ziņu par mirušā cilvēka gribu aizliegt vai atļaut izmantot savu ķermeni, audus un orgānus pēc nāves, ārstniecības iestādei būs pienākums noskaidrot mirušās personas izteikto gribu no viņa tuvākā klātesošā piederīgā vai arī, sazinoties ar tuvākajiem piederīgajiem, ja viņi nav klātesoši. Tuvāko piederīgo sniegto informāciju fiksēs donora medicīniskajos dokumentos. 

Ja tuvāko piederīgo sniegtā informācija ir pretrunīga, tad mirušās personas ķermeni, audus un orgānus izmantot aizliegts. 

Ja informācija par personas gribu nav fiksēta informācijas sistēmā, kā arī to nevar sniegt tuvākie piederīgie, ir prezumējama mirušā cilvēka piekrišana pēc nāves atļaut izmantot savu ķermeni, audus un orgānus, nosaka likums. 

Personai ir paredzēta iespēja arī mainīt iepriekš izteikto gribu par atļauju vai aizliegumu orgānu izmantošanai pēc nāves. 

Savukārt Veselības ministrijai paredzēts pienākums informēt sabiedrību par indivīda tiesībām izteikt gribu par orgānu izmantošanu pēc nāves un iespēju šajā jautājumā izdarīt informētu izvēli.

 

Saeimas Preses dienests

Ceturtdien, 25.jūlijā
09:00  Saeimas 2024.gada 25.jūlija ārkārtas sesijas sēde
11:00  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Daigas Mieriņas tikšanās ar vasaras nometnes bērniem no Ukrainas frontes rajoniem (Kramatorska un Zaporižije) dalībniekiem
12:00  Parlamentārās izmeklēšanas komisijas par “Rail Baltica” projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde
13:00  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Daigas Mieriņas tikšanās ar Izraēlas Valsts ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Sharon Rappaport Palgi
13:45  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Daigas Mieriņas tikšanās ar Vācijas Federatīvās Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Christian Heldt
14:30  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Daigas Mieriņas tikšanās ar Francijas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Aurélie Royet-Gounin