Tautsaimniecības komisija galīgajam lasījumam virza ieceri iesaldēt atalgojumu valsts un pašvaldību uzņēmumu vadībai

(12.11.2024.)

Lai uz diviem gadiem iesaldētu atalgojumu valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību valdēs un padomēs, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija otrdien, 12.novembrī, atbalstīja izskatīšanai galīgajā lasījumā grozījumus Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likumā.

Ar grozījumiem iecerēts uz laiku apturēt valsts un pašvaldību uzņēmumu valdes un padomes locekļu atlīdzības pieaugumu, nosakot, ka tas nākamajos divos gados – no 2025.gada 1.janvāra līdz 2026.gada 31.decembrim –  nedrīkst pārsniegt apmēru, kāds noteikts šo likuma grozījumu spēkā stāšanās brīdī.

Atbildīgajā komisijā šodien atbalstīti priekšlikumi, kas publiskās kapitālsabiedrības paredz iedalīt ne tikai pēc lieluma, darbinieku skaita, bilances kopsummas un gada apgrozījuma, bet arī grupās pēc finansējuma avotiem un darbības veida.

Valsts kontrolētās kapitālsabiedrībās, kurās ir publiskā kapitāla daļa, valdes un padomes locekļu mēneša atlīdzības, prēmijas un atsaukšanas pabalsta apmēra noteikšanas un atalgojuma pārskatīšanas kārtību un kritērijus, kā arī atlīdzības maksimālā apmēra noteikšanai piemērojamos koeficientus noteiks Ministru kabinets, ņemot vērā kapitālsabiedrību iedalījumu grupās vai pēc finansējuma avotiem. Attiecīgi noteikumi valdībai būs jāizdod līdz nākamā gada 1.maijam, veidojot jaunu sistēmu, kas nodrošinātu efektīvu un starptautiskajā praksē balstītu valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību pārvaldību.

Tāpat Ministru kabinetam līdz nākamā gada beigām būs jāizvērtē no publiskas personas atkarīgu nekomerciālu kapitālsabiedrību un komerciālu kapitālsabiedrību juridiskās formas atbilstība šo kapitālsabiedrību noteiktajām funkcijām, stratēģiskajiem mērķiem un uzdevumiem.

Ar grozījumiem paredzēts ieviest jaunu pārvaldības instrumentu – gaidu vēstuli. Plānots, ka valsts kā īpašnieks ar akcionāra gaidu vēstuli noteiks un publiskos ambiciozus ilgtermiņa izaugsmes, dividenžu politikas, ilgtermiņa finanšu, tajā skaitā peļņas, un nefinanšu mērķus, kas saistīti ar inovācijām, investīcijām un eksportu, kā arī uzņēmuma vērtības pieaugumu ilgtermiņā. Šāds dokuments būs jāapstiprina dalībnieku (akcionāru) sapulcei. Līdz šim gaidu vēstules sagatavošana nebija obligāta.

Uz diviem gadiem apturēt algu pieaugumu valsts uzņēmumos rosinājis Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, lai veicinātu samērīgu un valsts budžeta iespējām atbilstošu atlīdzības noteikšanu valsts un pašvaldību kapitālsabiedrībās. Valdes un padomes atlīdzībai jābūt konkurētspējīgai, bet sabalansētai ar uzņēmuma ilgtermiņa interesēm, akcionāru mērķiem un sabiedrības labklājību.

Grozījumus Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likumā galīgajā lasījumā Saeimas sēdē plānots skatīt 14.novembrī, un paredzēts, ka izmaiņas stāsies spēkā nākamā dienā pēc to izsludināšanas, informē komisijas priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 13.novembrī
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
13:00  Ārlietu komisijas sēde
15:30  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde