Eiropas lietu komisija: jāstiprina Eiropas Savienības loma globālajā ekonomikā

(01.11.2024.)

Eiropas Savienības (ES) konkurētspējas stiprināšana ir būtiska reģiona izaugsmei ilgtermiņā, un jādara viss iespējamais, lai neatpaliktu no citiem lielajiem spēlētājiem ekonomikā, piektdien, 1.novembrī, uzsvēra Saeimas Eiropas lietu komisijas deputāti.

Sēdē komisija vienbalsīgi atbalstīja Ārlietu ministrijas sagatavoto nacionālo pozīciju par bijušā  Eiropas Centrālās bankas prezidenta, finansista un ekonomista Mario Dragi (Mario Draghi) ziņojumu par Eiropas konkurētspējas nākotni.

M.Dragi ziņojumā sniedz priekšlikumus ES ekonomikas izaugsmes un produktivitātes veicināšanai. Ekonomists norāda, ka ES ir vajadzīga saskaņotāka rūpniecības politika un ātrāki lēmumi, lai ekonomiski neatpaliktu no ASV un Ķīnas, pauda Ārlietu ministrijas pārstāvji.

Ziņojums ietver stratēģisko virzienu ne vien īstermiņā, bet arī vidējā un ilgtermiņā, fokusējoties uz rūpniecību, enerģētiku, digitālajiem pakalpojumiem, inovācijām un produktivitātes celšanu. Tāpat ekonomists rosina ES emitēt jaunu kopīgu parādu, lai finansētu arvien pieaugošās vajadzības ES rūpniecības un aizsardzības jomās, minēts Ārlietu ministrijas sagatavotajā informatīvajā ziņojumā.

Stiprinot ES globālo konkurētspēju, ir būtiski, lai negatīvi neietekmētu vienlīdzīgas un godīgas konkurences nosacījumus ES vienotajā tirgū. Tāpat klātesošie pauda bažas, ka reformu ieviešana var paplašināt attīstības plaisu Eiropā, tāpēc tām ir jābūt papildinātām ar pasākumiem, kas veicina ES iekšējo konverģenci.

Deputāti atzinīgi vērtēja nepieciešamību palielināt investīcijas cilvēkkapitāla attīstībai, konkurētspējīgas zinātnes veicināšanai, inovāciju un uzņēmējdarbības dziļākai sadarbībai un integrācijai un akcentēja nepieciešamu stiprināt ES inovāciju potenciālu un to izmantošanu uzņēmējdarbībā. Tāpat komisijā atzīmēja, ka spēcīga un pašpietiekama aizsardzības industrija ir viens no noteicošajiem ES konkurētspējas faktoriem un ir būtiski ievērot reģionāli sabalansētu pieeju.

Sēdes dalībnieki aicināja pievērst uzmanību administratīvā sloga mazināšanai un uzsvēra plaša mēroga digitalizācijas nozīmi. Tālākai zaļā kursa virzībai jābūt sabalansētai,  lai ilgtspējas, klimatrīcības un vides prasības būtu līdzsvarā ar dalībvalstu ekonomiskajām un sociālajām interesēm, kā arī ES konkurētspējas veicināšanu, norādīja klātesošie.

Spriežot par nākotnes izaicinājumiem, ieviešot ziņojuma rekomendācijas, pilsoniskās sabiedrības pārstāvji aicināja detalizēti izvērtēt finanšu aspektus, savukārt komisijas deputāti uzsvēra plašāku diskusiju nozīmi Eiropas Savienības konkurētspējas jautājumos.

 

Saeimas Preses dienests

Pirmdien, 23.decembrī