Tautsaimniecības komisija konceptuāli atbalsta OIK maksājuma atcelšanu elektrības patērētājiem

(21.07.2020.)

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija otrdien, 21.jūlijā, konceptuāli atbalstīja grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, kas paredz obligātā iepirkuma komponentes (OIK) atcelšanu. 

“Virskompensācijas jeb obligātā iepirkuma komponente tiks atcelta, un tas nozīmē, ka iedzīvotājiem rēķinos par elektrību vairs nebūs ailītes ar summu par to. Elektroenerģijas obligāto iepirkumu plānots saglabāt arī turpmāk, taču no ražotājiem elektrību paredzēts iepirkt par biržas cenu. Tas būtu godīgi un taisnīgi pret visiem tirgus dalībniekiem un sabiedrību kopumā,” pauž Tautsaimniecības komisijas priekšsēdētājs Ralfs Nemiro. 

Saskaņā ar plānotajām izmaiņām valsts atbalstu elektroenerģijas ražošanai no atjaunojamajiem energoresursiem plānots izmaksāt tikai no valsts budžeta, tādējādi atceļot OIK maksājumu elektrības patērētājiem - mājsaimniecībām, uzņēmumiem. 

Likumprojekta anotācijā norādīts, ka, atceļot OIK maksājumu, mājsaimniecībām par patērēto elektroenerģiju būtu jāmaksā vidēji par 15 procentiem mazāk, nekā iepriekš, uzņēmēju peļņa varētu palielināties apmēram par 0,44 procentiem, savukārt ražotāju cenas precēm un pakalpojumiem samazinātos par apmēram 0,2 procentiem.    

Grozījumi izstrādāti, ņemot vērā Parlamentārās izmeklēšanas komisijas par OIK atbalsta ieviešanas jautājumiem secinājumus par nepamatoto valsts atbalsta maksājuma dubulto tarifu, teikts grozījumu anotācijā. 

Lai likuma grozījumi stātos spēkā, tie vēl trijos lasījumos jāskata Saeimai.

 

Saeimas Preses dienests

Pirmdien, 14.oktobrī
09:30  Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas, sadarbībā ar Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisiju, Kultūras ministriju, Aizsardzības ministriju un UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju rīkotā starptautiskā konference “Kultūras mantojums un drošība”
13:00  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde