Ilgtspējīgas attīstības komisija: Nacionālajā attīstības plānā trūkst skaidra redzējuma augstākajai izglītībai

(16.10.2019.)

Pašlaik Nacionālajā attīstības plānā 2021.-2027.gadam (NAP2027) trūkst skaidra redzējuma augstākajai izglītībai. To trešdien, 16.oktobrī, uzsvēra Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas deputāti, sēdē pārrunājot NAP2027 mērķus zinātnes un augstākās izglītības jomā.

Deputāti sēdē uzklausīja Pārresoru koordinācijas centra pārstāvjus par NAP2027 iekļauto rīcības virzienu “Kvalitatīva, pieejama, iekļaujoša izglītība”, vienlaikus turpinot pārspriest arī rīcības virzienu “Zinātne sabiedrības attīstībai, tautsaimniecības izaugsmei un drošībai”.

Uzklausot klātesošos nozares pārstāvjus par to, vai viņi NAP2027 šobrīd iekļauto redzējumu atbalsta un vai tas atbilst globālajām tendencēm, deputāti uzsvēra, ka plānošanas periodam ir nepieciešama skaidra vīzija un konkrēts plāns, tostarp runājot arī par investīciju apjomu. Nav citas būtiskākas nacionālās prioritātes kā izglītība, uzsvēra Ilgtspējīgas attīstības komisija un kā labās prakses piemēru minēja vairākas Eiropas valstis, kurās izvirzīti skaidri mērķi katram izglītības līmenim, kā arī mūžizglītībai.

“Pašlaik iezīmējas pretrunas starp valdības rīcības plānu, kurā iecerēts, ka vismaz viena Latvijas universitāte iekļūs 500 pasaules labāko universitāšu vidū, un Nacionālo attīstības plānu, kurā šobrīd nav skaidru priekšnoteikumu šīs ieceres īstenošanai,” pēc sēdes sacīja komisijas priekšsēdētājs Vjačeslavs Dombrovskis.

Pārresoru koordinācijas centra pārstāvji sacīja, ka izglītības sistēma ir jāpielāgo valsts demogrāfijas situācijai un darba tirgum, kā arī atgādināja, ka šobrīd noris NAP2027 pirmās redakcijas sabiedriskā apspriešana un tiek gaidīti būtiski priekšlikumi arī no nozares.

Līdz NAP2027 tiks virzīts apstiprināšanai Saeimā komisija turpinās vērtēt katru plānā ietverto prioritāti un rīcības virzienu, informēja V.Dombrovskis.

 

Saeimas Preses dienests

Otrdien, 15.oktobrī
08:30  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Sporta apakškomisijas sēde
08:30  Juridiskās komisijas Krimināltiesību un sodu politikas apakškomisijas sēde
09:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  2025. gada valsts budžeta projekta iesniegšana Saeimā
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas un Eiropas lietu komisijas kopsēde
12:00  Eiropas lietu komisijas un Publisko izdevumu un revīzijas komisijas kopsēde
13:00  Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēde
14:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Ēnu ekonomikas apkarošanas apakškomisijas sēde