Saeimas komisija: probācijas darbs ar bijušajiem ieslodzītajiem ir ļoti nozīmīgs sabiedrībai

(22.03.2011.)
Galerija

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija atzinīgi vērtē Valsts probācijas dienesta (VPD) darbu ar notiesātām personām un aicina tieslietu ministru rast iespēju piešķirt nepieciešamo finansējumu, lai dienests varētu atjaunot vairākas sabiedrībai būtiskas funkcijas, kuru veikšana līdzekļu trūkuma dēļ apturēta.

Komisijas deputāti pirmdien, 22.martā, izbraukuma sēdē apmeklēja VPD, kur iepazinās ar dienesta darbu un problēmām. Komisija aicināja tieslietu ministru rast iespēju atjaunot finansējumu postpenitenciārās palīdzības sniegšanai personām, kuras atbrīvotas no ieslodzījuma vietām. Tāpat komisija rosina rast iespēju pilnībā izmantot izlīguma funkciju, kā arī maksāt dienesta darbiniekiem likumdošanā noteiktās piemaksas par darbu bīstamos apstākļos.

 „Valsts probācijas dienesta darbs un tajā ieguldītie līdzekļi pilnībā atmaksājas”, uzsver komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis. „Ja ar cilvēkiem, kuri iznāk no ieslodzījuma vietām, strādā, tas būtiski samazina atkārtoti veiktu noziegumu skaitu, ko apliecina arī statistikas dati. Aptuveni desmit procentiem bijušo ieslodzīto nav ne darba, ne ģimenes, ne dzīvesvietas un viņi jau pāris dienu laikā pēc iznākšanas no cietuma pastrādā jaunus noziegumus. Turklāt probācijas darba izmaksas ir daudzkārt mazākas, salīdzinot ar ieslodzījuma vietu uzturēšanu,” norāda A.Latkovskis.

Arī deputāts Uģis Rotbergs (Vienotība) uzsvēra probācijas darba lielo nozīmi. „Probācijas dienests sniedz skaidru pakalpojumu sabiedrībai. Diemžēl pastāv graujoša nezināšana par šī darba nozīmību,” teica U.Rotbergs.

Kā sarunā skaidroja VPD vadītājs Aleksandrs Dementjevs, dienesta finansējums nav pietiekams -patlaban darbam ar vienu probācijas klientu tiek tērēti 28 santīmi dienā, bet minimāli nepieciešamā summa ir 60 santīmi. Tomēr pat tas ir būtiski mazāk par septiņiem līdz deviņiem latiem, kas dienā tiek tērēti par vienas personas uzturēšanos ieslodzījuma vietās.

 „Mūsu klientiem bijis ļoti zems recidīva procents. No katriem simts bijušajiem ieslodzītajiem, kas piedalījušies mūsu probācijas programmās, tikai viens atgriezies ieslodzījuma vietās,” uzsvēra A.Dementjevs. „Tomēr probācijas klientu skaits ar katru gadu pieaug, bet finansējums samazinās. Diemžēl situācijā, kad finansējuma trūkuma dēļ nespējam pildīt visas mūsu funkcijas, nākotnē recidīvu skaits pieaugs,” pauda VPD vadītājs. VPD budžets 2011.gadā ir tikai 2,8 miljoni latu, salīdzinot ar 5,8 miljoniem 2008.gadā.


Saeimas Preses dienests

Ceturtdien, 31.oktobrī
09:00  Saeimas 2024.gada 31.oktobra kārtējā sēde
10:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:35  Ārlietu komisijas sēde
12:30  Latvijas pastmarku prezentācija un zīmogošana par godu Parīzes Paralimpisko spēļu godalgotajiem Latvijas sportistiem
17:00  2024.gada 31.oktobra atbilžu sniegšana uz deputātu jautājumiem - atcelta