Saeimas komisija konceptuāli atbalsta jaunu teritorijas attīstības plānošanas sistēmu

(16.03.2011.)

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas deputāti trešdien, 16.martā, konceptuāli atbalstīja Teritorijas attīstības plānošanas likumprojektu, kas noteiks tiesisko regulējumu jaunai sistēmai, plānojot teritorijas attīstību.

„Esam gandarīti, ka jaunajā projektā, pretēji iepriekš paredzētajam, tomēr ir atvēlēta vieta plānošanas reģioniem un noteikta to kompetence reģionālajā līmenī,” sacīja Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētājs Vitauts Staņa.

Apspriežot iesniegto likumprojektu, Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sekretāre Lolita Čigāne interesējās, vai jaunā plānošanas sistēma palīdzēs novērst iespējamo korupciju, piemēram, būvniecības plānošanā.

Deputāti arī rosināja jaunajā regulējumā precīzāk noteikt, kā sabiedrība iesaistīsies plānošanas procesā, piemēram, organizējot sabiedrisko apspriešanu. „Tas ir svarīgi, jo patlaban nav skaidrs, kas ir publiskā apspriešana, kāda ir tās loma un ko ar to gribam panākt,” sēdē atzīmēja komisijas priekšsēdētāja biedrs Sergejs Dolgopolovs un rosināja ar likumprojekta izskatīšanu nesteigties, jo tas būtu jāskata kontekstā ar iecerētajiem grozījumiem Būvniecības likumā.

Jaunajā likumprojektā definēti visu līmeņu teritorijas attīstības plānošanas dokumenti, noteikta institūciju kompetence attīstības plānošanas jomā un sabiedrības līdzdalība plānošanas procesā. Tāpat noteikta vietējā līmeņa teritorijas plānojumu apstiprināšanas un spēkā stāšanās, kā arī darbības apturēšanas un pārsūdzēšanas kārtība.

Paredzēts, ka pašvaldībām teritorijas detālplānojums būs jāapstiprina kā administratīvais akts, nevis kā saistošie noteikumi, kā tas ir patlaban. Tas dos iespēju privātpersonai vērsties tiesā un aizstāvēt savas intereses detālplānojuma izstrādes procesā. Detālplānojuma darbība līdz tiesas sprieduma spēkā stāšanās dienai būs jāaptur. Tādējādi būs nodrošināta plānojumu tiesiskuma kontrole.

Likumprojekts paredz izveidot informācijas sistēmu, kas nodrošinātu nacionālā, reģionālā un vietējā līmeņa teritorijas attīstības plānošanas dokumentu un informācijas uzkrāšanu, apstrādi un publisku pieejamību. Izvirzītas prasības vietējās pašvaldības plānojumu izstrādātājam.

Jauns regulējums izstrādāts, jo patlaban vienus un tos pašus attīstības plānošanas jautājumus regulē trīs atsevišķi likumi. Esošā kārtība arī jāmaina, jo patlaban teritorijas plānojumi ir pārāk detalizēti. Tas mazajām pašvaldībām rada papildu izdevumus un administratīvo resursu patēriņu, šodienas komisijas sēdē deputātus informēja Vides un reģionālās attīstības ministrijas Telpiskās plānošanas departamenta direktore Ingūna Urtāne.

Par Teritorijas attīstības plānošanas likumprojektu trijos lasījumos vēl jālemj Saeimai.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 9.oktobrī
09:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
09:45  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
15:30  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde