Saeimas komisija aicina izstrādāt konkrētus priekšlikumus cilvēktirdzniecības apkarošanai

(09.03.2011.)

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija trešdien, 9.martā, apzināja atbildīgo organizāciju viedokļus par jomām, kurās jāveic uzlabojumi, lai rezultatīvāk cīnītos pret cilvēktirdzniecību. Deputāti aicināja ekspertus definēt un komisijai iesniegt konkrētus priekšlikumus.

„Konstatējām, ka ir trīs jomas, kurās vajadzētu skatīt iespējamos uzlabojumus. Pirmkārt, tā ir likumdošanas joma – visās tiesībsargājošās iestādēs veicināt vienotu izpratni par jau spēkā esošo likumdošanu, kā arī apsvērt izmaiņas likumos, lai mazinātu cilvēktirdzniecības iespējamību un veicinātu cilvēktiesības. Otrkārt, būtu vēlams veikt tiesnešu apmācību un upuru rehabilitācijas pasākumus. Un treškārt, starptautiski veicami pasākumi – harmonizēta Eiropas Savienības izpratne un likumdošana saistībā ar seksuālo pakalpojumu pirkšanu, kā arī izmaiņas likumdošanā atsevišķās valstīs, lai novērstu fiktīvas laulības,” secina komisijas priekšsēdētāja Ingrīda Circene.

Deputāti noskaidroja, ka kampaņas „Apturi bērnu un jauniešu seksa tirdzniecību!” ietvaros ir savākti jau 11 tūkstoši parakstu, rosinot ar likumu vērsties pret cilvēkiem, kuri pērk seksa pakalpojumus. Resursu centra sievietēm „Marta” pārstāve Iluta Lāce deputātus informēja, ka pārsvarā nodarbošanās ar prostitūciju nav apzināta izvēle, bet gan izdzīvošanas stratēģija vai vardarbības sekas. Tādēļ šīs sievietes var uzskatīt par upuriem, un Krimināllikumā būtu jāievieš norma, kas paredzētu prostitūtu pakalpojumu pircēju sodīšanu, līdzīgi kā tas ir atsevišķās Skandināvijas valstīs.

Atbildīgo ministriju pārstāvji oponēja, ka, neskatoties uz to, ka Latvijā prostitūcija ir atļauta ar konkrētiem ierobežojumiem, vervēšana un starpniecība ir krimināli sodāmas. Eksperti atzīst, ka šis regulējums ir pietiekami efektīvs cīņai pret cilvēktirdzniecību. Lai kriminalizētu pakalpojumu pirkšanu, prostitūcijai būtu jāmaina statuss.

I.Circene klātesošos aicināja definēt konkrētus priekšlikumus cilvēktirdzniecības apkarošanai iekšzemē un pāri robežām un iesniegt tos izskatīšanai komisijā.

Komisijas sēdē piedalījās pārstāvji no Tieslietu ministrijas, Iekšlietu ministrijas, Ģenerālprokuratūras, kā arī sociālās kampaņas „Apturi bērnu un jauniešu seksa tirdzniecību!” organizētāji.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 18.maijā
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
11:30  Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja biedra Ata Lejiņa tikšanās ar Starptautiskā Sarkanā Krusta komitejas (ICRC) Eiropas un Centrālāzijas operāciju koordinatoru Jean-Nicolas Paquet-Rouleau
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
17:00  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Ināras Mūrnieces attālināta uzruna starptautiskā ceremonijā pieminot Krimas tatāru deportāciju