Saeimas Ārlietu komisija: diplomātiskā dienesta finansējumu nedrīkst samazināt

(17.11.2010.)

Ārlietu ministrijai paredzēto finansējumu nākamā gada valsts budžetā vēl vairāk samazināt nedrīkst, jo jau patlaban Latvijas diplomātiskais dienests finansējuma ziņā ir uz izdzīvošanas robežas un pilnvērtīgi nespēj pildīt visas savas funkcijas, trešdien, 17.novembrī, uzsvēra Saeimas Ārlietu komisija. Deputāti vienojās 2011.gada budžeta izskatīšanas laikā Saeimā rūpēties, lai Ārlietu ministrijas budžets nākamgad paliktu vismaz šī gada līmenī.

„Pagājušajā gadā Ārlietu ministrijas budžets tika samazināts ļoti būtiski. Var tikai uzteikt Latvijas diplomātu darbu, kuri arī tik radikāli samazināta finansējuma apstākļos turpina ārvalstīs aizstāvēt mūsu valsts politiskās un ekonomiskās intereses,” norāda komisijas priekšsēdētājs Ojārs Kalniņš.

Komisijas deputāts Guntis Ulmanis (PLL) pauda bažas par iespējamo negatīvo iespaidu, kādu uz Latvijas diplomātiskā dienesta darbu atstāj nepietiekamais finansējums. „Situācija ārlietu dienestā ir dramatiska. Samazināta atalgojuma dēļ darbu Ārlietu ministrijā pamet augsti kvalificēti un pieredzējuši diplomāti. Līdz ar to arī mazinās diplomātiskā dienesta spēja īstenot Latvijas ārpolitikas nostādnes,” teica G.Ulmanis.

Paužot atbalstu Ārlietu ministrijas darbam, komisijas deputāti arī rosināja domāt par tālāku diplomātiskā dienesta darba optimizēšanu. Kā vienu no labākajiem risinājumiem deputāti piedāvāja turpināt kopīgu Baltijas vēstniecību izveidošanu, līdzīgi kā Ēģiptē vienā ēkā jau strādā Latvijas un Igaunijas vēstniecības.

Jau tagad samazināta finansējuma apstākļos būtiski sarucis Latvijas vēstniecībās ārvalstīs strādājošo diplomātu skaits. Vairumā Latvijas vēstniecību patlaban strādā tikai divi diplomāti – vēstnieks un tehniskais darbinieks, deputātus informēja ārlietu ministrs Ģirts Valdis Kristovskis.

Kā noskaidroja deputāti, patlaban Ārlietu ministrijas finansējums – 25,9 miljoni latu - ir atgriezies aptuveni 2005. – 2006.gada līmenī. Tomēr kopš tā laika diplomātiskajam dienestam klāt nākušas vairākas būtiskas funkcijas, jāuztur vairākas jaunas pārstāvniecību ēkas, piemēram, Briselē un Vašingtonā, kas nozīmē papildu izmaksas, deputātus informēja Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andris Teikmanis.

Ārlietu ministrijā jau vairākas reizes samazinātas algas un diplomātu algu pabalsti, kā arī būtiski samazināti komandējumu izdevumi un ministrijas centrālā aparāta izmaksas. Tāpat veikta apjomīga ministrijas darbinieku struktūras reorganizācija, un no darba atlaisti vairāk nekā 150 darbinieki.


Saeimas Preses dienests

Trešdien, 9.oktobrī
09:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
09:45  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
15:30  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde