Juridiskā komisija: laulības bezstrīdus kārtībā vairs nešķirs tiesa

(08.09.2010.)

Saeimas Juridiskā komisija trešdien, 8.septembrī, konceptuāli atbalstīja likumprojektu paketi, kas paredz mainīt laulību šķiršanas regulējumu. Grozījumi vairākos likumos paredz, ka bezstrīdus kārtībā laulību šķir zvērināts notārs vai dzimtsarakstu nodaļa, nevis tiesa, kā tās ir patlaban.

Tādējādi laulātie, kur vienojušies šķirt laulību, to varēs nokārtot, nevēršoties tiesā, bet gan pie notāra vai iesniedzot kopīgu iesniegumu dzimtsarakstu nodaļā. Tas ļaus būtiski paātrināt procesu, jo, ņemot vērā lielo tiesu noslodzi, uz lietu izskatīšanu patlaban jāgaida ilgs laiks. Strīdus gadījumā, tāpat kā patlaban, laulību varēs šķirt vienīgi tiesa.

Likumu grozījumi atslogos tiesas, ļaujot tām raitāk un efektīvāk skatīt citas lietas, savukārt laulības šķiršana pāriem, kuri nolēmuši to darīt pēc abu vēlēšanās, kļūs pieejamāka. 

Pēc iesnieguma par laulības šķiršanu iesniegšanas būs noteikts vienu  mēnesi ilgs laulāto samierināšanas laiks, kura laikā tie varēs rakstiski atsaukt laulības šķiršanu. Laulības šķiršanas atsaukumu varēs iesniegt personīgi vai nosūtīt pa pastu. Ja atsaukums netiks saņemts, laulība tiks šķirta.

Plānots samazināt arī laulības šķiršanas izmaksas, ja tā tiek šķirta pēc abu laulāto pieteikuma. Patlaban valsts nodeva par prasības pieteikumu laulības šķiršanas lietās visos gadījumos noteikta 100 latu apmērā. Plānots, ka turpmāk par laulības šķiršanu dzimtsarakstu nodaļā valsts nodeva būs 25 lati, bet izmaksas par laulības šķiršanu pie notāra varētu sasniegt 65 latus.

Lai mainītu laulības šķiršanas tiesisko regulējumu, nepieciešami grozījumi Notariāta likumā, Civilstāvokļa aktu likumā, Civillikumā, Civilprocesa likumā un Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likumā. Izmaiņas visos šajos likumos Juridiskā komisija šodien atbalstīja pirmajā lasījumā.

Plānots, ka jaunā kārtība būs spēkā no šī gada 1.decembra.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 7.jūnijā
09:00  Saeimas Deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Vācijas parlamentu tikšanās ar Latvijas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Vācijas Federatīvajā Republikā V.E. Aldu Vanagu
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Ārlietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Pieprasījumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde