Uzņēmēji varēs nemaksāt nodokli par darījumu partneru nesamaksātajiem rēķiniem

(07.09.2010.)

Uzņēmēji turpmāk varēs samazināt ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamo ienākumu, ja nav saņemta atlīdzība par sniegtajiem pakalpojumiem un piegādātajām precēm. Šādas izmaiņas likumā „Par uzņēmumu ienākuma nodokli” otrdien, 7.septembrī, konceptuāli atbalstīja Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija.

Grozījumi nosaka, ka uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātājs uz trīs gadiem varēs atlikt nodokļa nomaksu, ja viņam izveidojušies nedrošo parādu uzkrājumi, un par to būs jāinformē parādnieks. Šādi uzkrājumi nedrīkstēs pārsniegt 20 procentus no ienākuma, ko apliek ar nodokli. Ja trīs gadu laikā parādi netiks atgūti vai norakstīti izmaksās, apliekamais ienākums būs jāpalielina.

Grozījumi arī nosaka, ka nodokļa maksātājam, kurš sešu mēnešu laikā nebūs norēķinājies par saņemtajām precēm un pakalpojumiem, ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamais ienākums būs jāpalielina par parāda summu.

Izmaiņas likumā ļaus palielināt uzņēmēju brīvos naudas līdzekļus un novērsīs situāciju, kad nesaņemtā atlīdzība par nosūtītajām precēm un sniegtajiem pakalpojumiem veido ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamu ienākumu. Jaunā kārtība skars apmēram 72 tūkstošus uzņēmumu -? gan ienākuma nodokļa maksātājus, kuriem veidosies nedrošo parādu uzkrājumi, gan tos, kuri savlaicīgi nenorēķinās par saņemtajām precēm un pakalpojumiem, liecina Finanšu ministrijas veiktie aprēķini.

Jaunais regulējums stāsies spēkā 2011.gada 1.janvārī un attieksies uz parādiem, kas veidosies no 2011. līdz 2013.gadam.

Grozījumi likumā „Par uzņēmumu ienākuma nodokli” Saeimā tiks virzīti kā steidzami, un pirmais lasījuma plānots 16.septembrī, savukārt galīgais lasījums - 30.septembra Saeimas sēdē, informē Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Guntis Bērziņš.

 

Saeimas Preses dienests

Pirmdien, 16.maijā
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
11:00  Saeimas priekšsēdētājas biedres Dagmāras Beitneres-Le Gallas tikšanās ar Moldovas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Andrian Roŗa
13:50  Saeimas Prezidija sēde