Muzeju nakts apmeklētājiem pirmo reizi būs atvērts arī Saeimas nams

(14.05.2010.)

Sestdien, 15.maijā, pirmo reizi Eiropas Muzeju nakts ietvaros apmeklētājiem durvis vērs arī Saeimas nams. Interesentiem būs iespēja aplūkot Saeimas nama interjeru, kā arī redzēt vairākas tematiskas izstādes. Šīs ekspozīcijas veltītas Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas deklarācijas 20.gadadienai un Satversmes sapulces sasaukšanas 90.gadadienai.

Saeimas nams sestdien būs atvērts no pulksten 19.00 līdz 1.00 naktī. Laikā no pulksten 20.00 līdz 21.00 parlamenta apmeklētājiem Saeimas sēžu zālē būs iespēja satikt Saeimas priekšsēdētāju Gundaru Daudzi, kurš stāstīs par šīs telpas vēsturi un deputātu ikdienas darbu.

Uzsākot Saeimas nama apmeklējumu, parlamenta ēkas Lielajā vestibilā varēs aplūkot fotogrāfa Borisa Koļesņikova foto darbu izstādi. Tā stāsta par 4.maija notikumiem pirms divdesmit gadiem, kad Augstākās Padomes deputāti balsoja par mūsu valsts neatkarības atjaunošanas deklarācijas pieņemšanu.

Saeimas nama Sarkanajā zālē būs iespēja iepazīties ar fotomākslinieka Ulda Pāžes fotogrāfijām, kurās iemūžināta parlamenta ikdiena kopš Augstākās Padomes vēsturiskās sēdes 1990.gada 4.maijā līdz šim laikam. Tas ir retrospektīvs atskats uz deputātu darbu atjaunotās Saeimas visu sasaukumu laikā.

4.maija vēsturiskajiem mirkļiem veltīta arī Saeimas nama Dzeltenajā zālē izvietotā fotogrāfu Alda Dubļāna un Ulda Brieža darbu izstāde. Fotogrāfijās fiksēta gan Augstākās Padomes vēsturiskās sēdes norise, gan iedzīvotāju apsveikumi deputātiem, gan tautas mītiņš 11.novembra krastmalā pēc deklarācijas pieņemšanas.

Saeimas nama apmeklētāji varēs iegriezties arī Saeimas sēžu zālē, kas pēc rekonstrukcijas 1997.gadā ieguva gandrīz tādu pašu izskatu, kāds tai bija Latvijas pirmās brīvvalsts laikā. 

Savukārt Balsošanas zālē interesenti varēs apskatīt balsošanas zīmes, ar kurām 1990.gada 4.maijā Latvijas PSR Augstākās Padomes deputāti balsoja par mūsu valsts Neatkarības atjaunošanas deklarācijas pieņemšanu.

Iegriežoties parlamenta bibliotēkā, būs iespēja aplūkot Latvijas Nacionālā vēstures muzeja veidoto ekspozīciju „Deklarācijai „Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu” - 20”. Fotogrāfijās un dokumentos atspoguļots ceļš, kas aizveda līdz Latvijas neatkarības atjaunošanai ? neatkarības aktīvistu un trimdas latviešu darbība 80.-to gadu beigās, sarkanbaltsarkanā karoga atdzimšana 1988.gadā, kā arī tautas un inteliģences atmodas laika sadarbība. Foto darbi vēsta arī par Augstākās Padomes vēlēšanām 1990.gada 18.martā, parlamenta pirmo sesiju 3.maijā un Neatkarības deklarācijas pieņemšanu 4.maijā.

Tāpat bibliotēkā iespējams apskatīt Laimdotas Ruģēnas veidoto izstādi, veltītu Satversmes sapulces sasaukšanas 90.gadadienai. Tajā vēsturiskās fotogrāfijas liecina par Satversmes sapulces locekļu vēlēšanām 1920.gada pavasarī, sapulces locekļu darbu frakcijās, komisijās un sesijās, kā arī par tautas atbalstu parlamentāriešiem. 

Aicinām apmeklētājus, sestdienas vakarā ierodoties parlamenta ēkā, ņemt līdzi personu apliecinošu dokumentu. Drošības apsvērumu dēļ lūdzam neienest Saeimas ēkā citiem apmeklētājiem bīstamus priekšmetus, kā arī neierasties alkohola reibumā.


Saeimas Preses dienests

Svētdien, 28.maijā