Saeima pieņem jauno Maksājumu pakalpojumu likumu

(25.02.2010.)

Saeima ceturtdien, 25.februārī, galīgajā lasījumā pieņēma jauno Maksājumu pakalpojumu likumu, kas turpmāk regulēs to uzņēmēju darbību, kas sniedz maksājumu pakalpojumus. 

Jaunajā likumā noteikts maksājumu pakalpojumu sniedzēju loks un prasības šī pakalpojuma sniegšanai. Tāpat likums regulē maksājumu pakalpojumu sniedzēju un izmantotāju savstarpējās attiecības, tiesības, pienākumus un atbildību.

„Pieņemtais likums pavērs iespēju plašākam uzņēmēju lokam sniegt maksājumu pakalpojumus, savukārt iedzīvotāji varēs apmaksāt rēķinus, veikt naudas pārvedumu, ieskaitīt skaidru naudu savā maksājumu kontā vai to izņemt sev izdevīgākā vietā, piemēram, tuvākajā veikalā, nemaz nebraucot uz banku,” norāda Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Guntis Bērziņš.

Likums reglamentē maksājumu iestāžu tiesisko statusu, darbību un atbildību un nosaka, ka komercsabiedrībai, kura vēlēsies sniegt maksājumu pakalpojumus, Finanšu un kapitāla tirgus komisijā (FKTK) būs jāsaņem licence. Atļauju nevajadzēs, ja uzņēmējs būs reģistrējies komercreģistrā.  

Maksājumu iestāžu darbību uzraudzīs FKTK un tai būs tiesības noteikt arī citas likumā neminētas licencēto maksājumu iestāžu darbību regulējošas prasības, lai mazinātu šo iestāžu darbības risku un aizsargātu maksājumu pakalpojumu izmantotājus.

Jaunais regulējums nosaka, ka par maksājumu iestādes valdes priekšsēdētāju un valdes locekli var būt persona, kas ir kompetenta finanšu vadības jautājumos, kurai ir augstākā izglītība un triju gadu profesionālā darba pieredze. Komercsabiedrības vadītājiem ir jābūt ar nevainojamu reputāciju un viņiem nedrīkst būt atņemtas tiesības veikt komercdarbību.  

Noteiktas arī prasības patērētāju tiesību aizsardzībai, maksājumu pakalpojumu sniedzējiem paredzot pienākumu informēt klientu par maksājumu izpildes laiku un maksu. Likums reglamentē arī prasības datu aizsardzībai un strīdu izšķiršanas kārtību.

Ar jaunā likuma stāšanos spēkā tiks regulēta uzņēmēju darbība, kas piedāvā šādu pakalpojumu. Pieaugot maksājumu pakalpojumu iestāžu skaitam, konkurences apstākļos varētu samazināties maksa par pakalpojuma sniegšanu, un iedzīvotājiem būs lielāka iespēja izvēlēties, kur apmaksāt rēķinus, prognozē likuma izstrādātāji.


Saeimas Preses dienests

Svētdien, 28.maijā