Enerģētikas apakškomisija pārrunā Nīderlandes pieredzi, liberalizējot gāzes tirgu

(16.02.2010.)

Saeimas Enerģētikas apakškomisijas deputāti otrdien, 16.februārī, tiekoties ar Nīderlandes valsts kompānijas „GasUnie” pārstāvjiem, pārrunāja, kā tranzīta paplašināšanai efektīvi izmantot infrastruktūru un ģeogrāfisko stāvokli.

„Aiz kalniem nav brīdis, kad arī Latvija atvērs dabasgāzes tirgu. Stratēģiski izmantojot Latvijas priekšrocības, varam kļūt par reģionam būtisku dabasgāzes sadales centru,” uzsver apakškomisijas priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis. „Nīderlandes pieredze liecina, ka, liberalizējot gāzes tirgu, iespējams būtiski paplašināt gāzes piegādātāju un pircēju loku.”

Kompānijas „GasUnie” pārstāvis Sēss Hits (Cees Hut) skaidroja, ka Nīderlandē gāzes tirgus liberalizācija notika 2005.gadā un enerģētikas uzņēmums tika sadalīts divās atsevišķās kompānijās. Viena no tām nodarbojas ar gāzes transportēšanu un infrastruktūras objektiem, savukārt otra - ar gāzes tirdzniecību.

Deputāti noskaidroja, ka Nīderlandes valsts īpašumā esošā kompānija ir veikusi būtiskas investīcijas infrastruktūrā, līdz ar to izveidoti starpsavienojumi ar citām valstīm, savukārt bijušās gāzes ieguves vietas tiek izmantotas kā glabātuves.

Apakškomisijas priekšsēdētājs pauda uzskatu, ka, lai nodrošinātu energoresursu piegādes nepārtrauktību Eiropas Savienības dalībvalstīm, būtu jāveido dabas gāzes stratēģiskās rezerves, līdzīgi, kā tas tiek darīts ar naftas produktiem. Nīderlandes kompānijas pārstāvis atzina, ka šāda ideja pašlaik tiek apsvērta.
 
Nīderlandes gāzes kompānija uzskata, ka atjaunojamo energoresursu izmantošana jāpaplašina, tam pielāgojot arī transportēšanas infrastruktūru. Nākotnē atjaunojamo energoresursu īpatsvars aizvien pieaugs, taču dabasgāzes pieejamība tirgu padarīs drošu un stabilu, teica S.Hits.Saeimas Preses dienests

Svētdien, 26.maijā