Elektroniskās identifikācijas kartes plāno ieviest 2011.gadā

(10.02.2010.)
Saeimas Pilsonības likuma izpildes komisijas deputāti trešdien, 10.februārī, pārrunājot elektronisko identifikācijas karšu ieviešanas gaitu, noskaidroja, ka kartes plānots ieviest 2011.gada pirmajā pusē un valsts nodeva par kartes izsniegšanu būs mazāka nekā par pasi.

Komisijas deputāti atzina, ka karšu ieviešanas jautājumam ir gara vēsture un to ieviešana vairākkārtīgi atlikta, tāpēc komisijas priekšsēdētājs Pēteris Tabūns taujāja, kādi šķēršļi šobrīd iespējami ieviešanas procesā. Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) pārstāvis Inguss Treiguts skaidroja, ka aizkavēšanos varētu radīt vienīgi karšu sagatavju iepirkuma konkursa rezultātu pārsūdzēšana.

Līdz šīm Latvijā vienīgais personu apliecinošais dokuments ir pase, bet pēc elektronisko identifikācijas karšu ieviešanas cilvēks varēs izvēlēties saņemt pasi, karti vai abas, deputātiem skaidroja PMLP pārstāvis. Pase ir ceļošanas dokuments, bet valsts iekšienē lietošanā ērtāka būtu elektroniskā identifikācijas karte. Deputāti uzzināja, ka elektroniskā identifikācijas karte kalpos arī kā elektroniskais paraksts.

„Šobrīd, kārtojot nepieciešamās formalitātes vīzu saņemšanai, dažkārt pase ir jānodod vēstniecībā un cilvēks paliek bez personu apliecinoša dokumenta. Kartes ieviešana šo problēmu atrisinās,” raksturoja I.Treiguts.

Valsts nodeva par elektronisko identifikācijas karti plānota 10 līdz12 latu robežās. Daļu no ieviešanai nepieciešamā finansējuma plānots iegūt no Eiropas Savienības fondiem. Lielākās izmaksas veido karšu sagatavju iegāde un elektroniskā paraksta sertifikācija, noskaidroja deputāti.

Komisijas deputāts Visvaldis Lācis vēlējās zināt, kādas būs kopīgās izmaksas, ar kurām jārēķinās iedzīvotājiem. Par karti būs jāmaksā valsts nodeva, lai varētu izmatot arī kartes elektroniskā paraksta funkciju, būs jāiegādājas viedkartes lasītājs, kas maksā septiņus līdz astoņus latus. Savukārt datoram nepieciešamo programmatūru varēs lejuplādēt bez maksas.
Saeimas Preses dienests
Otrdien, 28.maijā
08:30  Juridiskās komisijas Krimināltiesību un sodu politikas apakškomisijas sēde
08:30  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Vides, klimata un enerģētikas apakškomisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
11:30  Saeimas deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Ukrainas parlamentu tikšanās ar Ukrainas parlamenta Ukrainas ­– Latvijas sadraudzības grupu
12:00  Juridiskās komisijas Satversmes un tiesu politikas apakškomisijas sēde
12:00  Saeimas deputātu apmācības – stratēģiskā komunikācija un informatīvās telpas drošība
13:00  Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēde
13:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas Mājokļa jautājumu apakškomisijas sēde
14:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Eksporta un konkurētspējas apakškomisijas sēde
14:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Latgales apakškomisijas sēde
14:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Augstākās izglītības, zinātnes un cilvēkkapitāla apakškomisijas sēde