Saeimas komisija kritizē izmaiņas MK noteikumos par veselības aprūpes organizēšanu

(05.02.2010.)

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija piektdien, 5.februārī, pēc atbildīgo amatpersonu uzklausīšanas pauda kritiku par valdības pieņemtajiem grozījumiem noteikumos, kas paplašina valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu saņēmēju loku.

Komisijas deputāti bija vienisprātis, ka atvieglojumu piešķiršana personām ar zemiem ienākumiem ir nepieciešama, tomēr izstrādātie noteikumi ievērojami sarežģī pašvaldību sociālo dienestu darbu, uzliekot tiem papildu pienākumus.

„Ir svarīgi nodrošināt, lai cilvēki pēc iespējas ātrāk varētu saņemt nepieciešamos pakalpojumus un tiktu likvidēta šī liekā birokrātija,” uzsvēra komisijas priekšsēdētāja Aija Barča. Komisijas priekšsēdētāja norādīja, ka izstrādātie grozījumi tika pieņemti lielā steigā, turklāt bez saskaņošanas ar citām institūcijām.

Ministru kabinetā apstiprinātie noteikumu grozījumi paredz, ka personas un to ģimenes locekļi, kuru ienākumi uz katru ģimenes locekli pēdējo triju mēnešu laikā nepārsniedz 120 latus, tiek atbrīvoti no pacientu iemaksām. Iedzīvotājiem, kuru ienākumi uz vienu ģimenes locekli pēdējo triju mēnešu laikā nepārsniedz 150 latus, tiks segtas pacientu iemaksas 50 procentu apmērā no noteiktās, savukārt līdzmaksājums par vienā stacionēšanas reizē veiktu ķirurģisku operāciju nepārsniegs 15 latus.

Lai saņemtu valsts apmaksātu veselības aprūpi, iedzīvotājiem būs jāuzrāda pašvaldības sociālā dienesta izsniegta izziņa, kas apliecina personas ienākumu līmeni. Kā norādīja pašvaldību pārstāvji, kritēriji, kā veikt šo izvērtēšanu, nav noteikti. Turklāt jau tagad var prognozēt, ka iedzīvotāju skaits, kuru ienākumi uz vienu ģimenes locekli nepārsniedz 150 latus, būs ievērojams, un pakalpojumu nodrošināšana prasīs ievērojamus administratīvos izdevumus. 

Deputāti noskaidroja, ka 2009.gadā trūcīgo personu skaits pieaudzis 2,6 reizes. Atsevišķos Latgales novados uz valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanu varētu pretendēt pat 80 līdz 90 procenti iedzīvotāju, norādīja Labklājības ministrijas pārstāvis Visvaldis Gūtmanis.

Komisijas priekšsēdētāja kā absurdu vērtēja arī situāciju, ka personām, kuras vēlēsies saņemt šos atvieglojums ik pa trīs līdz sešiem mēnešiem būs jāapliecina savu ienākumu līmenis. „Piemēram, pensionāriem 2010.gadā pensiju indeksācija netiks veikta, līdz ar to apšaubu, ka šai iedzīvotāju kategorijai ienākumi būtiski pieaugs,” norādīja A.Barča.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija līdz 9.februārim izstrādās ierosinājumus grozījumiem Ministru kabineta noteikumos, kurus deputāti plāno iesniegt valdībā.



Saeimas Preses dienests

Trešdien, 9.oktobrī
09:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
09:45  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
15:30  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde