Saeimas deputāti tiekas ar ES Revīzijas palātas pārstāvi

(11.11.2009.)

Saeimas deputāti trešdien, 11.novembrī, tiekoties ar Eiropas Savienības (ES) Revīzijas palātas locekli Igoru Ludboržu, iepazinās ar ES Revīzijas palātas ziņojumu par ES finansējuma izlietojumu 2008.gadā. Ar Latvijas pārstāvi Revīzijas palātā tikās Saeimas Eiropas lietu komisijas, Juridiskās komisijas un Publisko izdevumu un revīzijas komisijas deputāti.

Kā noskaidroja deputāti, ES līdzekļu izmantojuma revīzijas pārskatā Latvijai nav veltīta liela uzmanība. „Latvija pārskatā minēta maz un nekas īpaši satraucošs netika atklāts,” skaidroja I.Ludboržs. Viņš informēja, ka pārskatā Latvijai izteiktas divas atrunas par pievienotās vērtības nodokļa piemērošanas politiku. Viena no retajām kritikām Latvijai veltīta arī saistībā ar finanšu plānošanas nepilnībām ES pirmspievienošanās struktūrpolitikas programmā ISPA. 

Deputāti pauda gandarījumu par to, ka ES fondu apguve Latvijā noritējusi atbilstoši ES prasībām un šim procesam nav veltīta liela ES auditoru kritika. Tomēr Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Vaira Paegle uzskata, ka šī informācija nav vērtējama viennozīmīgi, jo liecina arī par milzīgu birokrātisku šķēršļu radīšanu, kas būtībā kavē ES fondu finansējuma apguvi.

„Manuprāt, Latvijas retā pieminēšana šajā ziņojumā nav vērtējama nemaz tik pozitīvi, kā pirmajā mirklī šķiet,” norāda V.Paegle. „Tas varētu liecināt arī pat to, ka mēs, tik ļoti baidoties no varbūtējām soda sankcijām, esam Latvijā radījuši pārāk birokrātisku kontroles sistēmu, dažreiz pat stingrāku nekā Eiropas Savienība pieprasa. Tas būtiski traucē pietiekami aktīvi apgūt ES fondu finansējumu,” uzsver komisijas priekšsēdētāja.

V.Paegle atgādina, ka citas ES dalībvalstis šim jautājumam pieiet mazāk formāli. „Grūtajā ekonomiskajā situācijā šī nav nemaz tik iepriecinoša ziņa. Mums ir jāatrod zelta vidusceļš starp Eiropas Savienības prasību ievērošanu un mūsu nacionālajām interesēm,” uzskata V.Paegle.

Kā tikšanās gaitā noskaidroja deputāti, kopumā visas ES līmenī auditori lielākās problēmas atklājuši ES Kohēzijas politikas finansējuma un lauku attīstībai paredzēto līdzekļu izlietojumā. 36,6 miljardus eiro lielajā ES Kohēzijas politikā konstatēts daudz kļūdu saistībā ar projektu izmaksu atlīdzināšanu. Izlases veidā pārbaudot 170 projektus, Revīzijas palāta konstatējusi, ka vismaz 11 procenti no kopējās izmaksātās summas nebūtu bijis jāatlīdzina, informēja I.Ludboržs.


Saeimas Preses dienests

Trešdien, 9.oktobrī
09:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
09:45  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
15:30  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde