Saeimas komisija: dzīvesvietu nevarēs deklarēt pa pastu

(21.10.2009.)

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija trešdien, 21.oktobrī, galīgajam lasījumam atbalstīja grozījumus Dzīvesvietas deklarēšanas likumā, ar kuriem paredzēts atteikties no dzīvesvietas deklarēšanas pa pastu.

Jaunais regulējums nosaka, ka ar 2010.gada 1.janvāri dzīvesvietu vairs nevarēs deklarēt, pa pastu nosūtot iesniegumu Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei (PMLP). Turpmāk personām saglabāsies iespēja deklarēties, personīgi ierodoties attiecīgajā pašvaldībā vai PMLP, kā arī elektroniski, izmantojot speciālu tiešsaistes formu.

Deklarēšanas iesniegumus, kas pa pastu nosūtīti līdz šī gada 31.decembrim, PMLP izskatīs līdzšinējā kārtībā.

Šādas izmaiņas likumā nepieciešamas, jo samazināta finansējuma apstākļos PMLP nevar nodrošināt dzīvesvietas deklarēšanu pa pastu, norāda grozījumu autori. Neatbilstoši daudz līdzekļu patlaban tiek tērēts, nosūtot sagatavotu dzīvesvietas deklarāciju personai parakstīšanai, kā arī papildu sarakstei neprecizitāšu novēršanai. PMLP arī vairs neizsūtīs paziņojumus, kas apliecina dzīvesvietas deklarēšanas faktu. Šādu izziņu persona varēs saņemt pēc pieprasījuma. 

Grozījumi arī paredz, ka personai nevajadzēs atkārtoti deklarēt savu dzīvesvietu, ja tā divu mēnešu laikā pēc Latvijas pilsoņa vai nepilsoņa statusa zaudēšanas būs ieguvusi citu tiesisko statusu vai saņēmusi pastāvīgās uzturēšanās apliecību vai uzturēšanās atļauju.

Ārzemniekiem un bezvalstniekiem būs iespēja savu dzīvesvietu deklarēt vienlaicīgi ar uzturēšanās atļaujas saņemšanu PMLP. Tādējādi šīm personām vairs nevajadzēs doties uz pašvaldību, lai deklarētu savu dzīvesvietu.

Paredzēts, ka par likumprojektu „Grozījumi Dzīvesvietas deklarēšanas likumā” Saeima lems 29.oktobrī, un tas stāsies spēkā 2010.gada 1.janvārī, norāda Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā.


Saeimas Preses dienests

Trešdien, 9.oktobrī
09:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
09:45  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
15:30  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde