Saeimas komisija aicina nesagraut augstākās izglītības sistēmu

(07.10.2009.)
Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas deputāti trešdien, 7.oktobrī, pārrunājot reformu nepieciešamību augstākās izglītības sistēmā, aicināja pārmaiņas veikt pārdomāti un rūpīgi izvērtēt to ietekmi uz izglītības kvalitāti un pieejamību.

„Gan Saeimas deputāti, gan augstskolu rektori un studentu pārstāvji ir vienisprātis, ka augstākās izglītības sistēma jāuzlabo, padarot to inovatīvu un starptautiski konkurētspējīgu. Tomēr esošie budžeta žņaugi liek ļoti rūpīgi apzināt augstskolu rīcībā esošos resursus un tikai tad domāt par reformu īstenošanu,” norādīja komisijas priekšsēdētājs Jānis Strazdiņš. „Valdībai jāizraugās tā šaurā taciņa, pa kuru ejot, netiks sagrauta esošā augstākās izglītības sistēma un valstī tiks saglabāts mācībspēku un studentu intelektuālais potenciāls.”

Deputāti pauda satraukumu, vai tik īsā laikā ekonomikas ministra izveidotā darba grupa spēs veikt nopietnu situācijas analīzi. Tāpat vairāki komisijas locekļi izteica neizpratni par darba grupas sastāvu, tajā neiekļaujot nevienu pārstāvi no mākslas jomas un reģionālajām augstskolām.

Ekonomikas ministrs Artis Kampars deputātiem skaidroja, ka darba grupas sagatavotais materiāls būs plaši pieejams un tikai pēc sabiedrības priekšlikumu saņemšanas taps ziņojuma gala versija, kas tiks iesniegta valdībai. Viņš informēja, ka šobrīd darba uzdevums ir novērtēt pašreizējo situāciju un diskutēt par sasniedzamajiem mērķiem, nevis izstrādāt reformu saturu.

Latvijas Universitātes rektors Mārcis Auziņš atgādināja, ka aicinājums veikt reformas ir nācis no sistēmas iekšienes un, salīdzinot ar līdzšinējo praksi reformas rosināt no augšas, tas ir pozitīvs aspekts. Vienlaikus augstskolu rektori atzina, ka tik maza finansējuma ietvaros ir grūti runāt par stratēģiskām pārmaiņām.

Lai uzlabotu augstskolu starptautisko konkurētspēju un veicinātu izglītības eksportu, komisijas deputāti vienojās iespējami ātri pabeigt darbu pie Augstākās izglītības likuma. Šobrīd likums Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā tiek gatavots izskatīšanai otrajā lasījumā, taču procesu aizkavē jaunā likuma juridiskā pilnveidošana un normu saskaņošana ar izglītības jomas pārstāvjiem.

Komisijas priekšsēdētāja biedrs Jānis Dukšinskis izteica pārliecību, ka nākamais akadēmiskais gads augstskolās būtu jāuzsāk jau saskaņā ar jaunu Augstākās izglītības likumu.





Saeimas Preses dienests
Trešdien, 9.oktobrī
09:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
09:45  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
15:30  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde