Saeimas komisija aicina nepieļaut vecāka gadagājuma cilvēku diskrimināciju darba tirgū

(05.06.2009.)

Saeimas Eiropas lietu komisijas deputāti piektdien, 5.jūnijā, atbalstīja nacionālo pozīciju Eiropas Savienības (ES) Nodarbinātības, sociālās politikas, veselības un patērētāju aizsardzības ministru padomei, kurā tiek aicināts nodrošināt aktīvu un cienīgu novecošanos visiem cilvēkiem.

Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Vaira Paegle norādīja, ka patlaban novecošanās ir viens no būtiskākajiem ES izaicinājumiem un, pasliktinoties demogrāfiskai situācijai, ir ļoti svarīgi izvērst spēcīgu valsts politiku, kas nodrošinātu vecāka gadagājuma cilvēku integrāciju darba tirgū.

„Patlaban krīzes laikā mēs varam novērot, ka darba devēji nereti dod priekšroku gados jauniem darbiniekiem, nenovērtējot vecāku cilvēku pieredzi un lojalitāti. Nenoliedzami, ir ļoti daudz jauniešu, kuri ir apliecinājuši sevi kā centīgus un spējīgus darbiniekus, tomēr šajā ekonomiskajā situācijā nedrīkst pieļaut vecāka gadagājuma cilvēku diskrimināciju. Šo cilvēku dzīves un darba pieredze bieži vien ir patiešām neatsverama, un mums ir jānodrošina atbalstu tām iedzīvotāju grupām, kuru situācija krīzes ietekmē būtiski pasliktinājusies,” teica V.Paegle.

Arī komisijas deputāte Vineta Muižniece (TP), runājot par nodarbinātības politiku, uzsvēra, ka cilvēkus darba tirgū nedrīkst vērtēt pēc vecuma pazīmēm, bet gan pēc to pieredzes un kompetences.

Vecāka gadagājuma sievietes un vīrieši darba tirgū bieži vien sastopas ar nopietniem izaicinājumiem, tostarp pieprasījumu pēc mobilāka darbaspēka un dzimumu stereotipiem, kas īpaši sievietes pakļauj augstākam nabadzības riskam vecumdienās, liecina atbildīgo ierēdņu sniegtā informācija.

Saeimas Eiropas lietu komisijas deputāti aicināja īstenot tādu aktīvās novecošanās politiku, kas uzlabotu vecāku cilvēku situāciju sabiedrībā un darba tirgū. Ir būtiski īstenot atbalsta pasākumus vecāka gadagājuma sieviešu nodarbinātībai, kā arī attīstīt aprūpes pakalpojumus vecākiem cilvēkiem. 

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 9.oktobrī
09:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
09:45  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
15:30  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde