Saeimas apakškomisija: akcīzes nodoklis cigaretēm jāceļ pārdomāti

(02.06.2009.)

Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas deputāti otrdien, 2.jūnijā, atbalstīja Veselības ministrijas (VM) priekšlikumus celt akcīzes nodokli cigaretēm, vienlaikus pastiprinot cīņu ar kontrabandas precēm un uzlabojot akcīzes nodokļa iekasēšanu. 

Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētājs Valdis Ģīlis norādīja, ka akcīzes nodokļa paaugstināšanu tabakas izstrādājumiem kavē iestāžu nespēja cīnīties pret kontrabandas cigarešu izplatību. „Akcīzes nodokļa palielinājums ir neizbēgams, taču tam ir jāiet roku rokā ar cīņu pret nelegālo tirdzniecību. Tādēļ aicinu vērtēt atbildīgo dienestu darba efektivitāti,” uzvēra V.Ģīlis.

V.Ģīlis skaidroja, ka būtiski veikt pasākumus smēķēšanas ierobežošanai, jo Latvija smēķējošo iedzīvotāju skaita ziņā ir ceturtajā vietā Eiropas Savienībā un pēdējo gadu laikā par sešiem procentiem pieaudzis smēķējošo jauniešu skaits.
 
Latvijas Pretsmēķēšanas koalīcijas pārstāvis Jānis Caunītis komisijas sēdē atzīmēja, ka jautājumi par tabakas kontroli un nodokļa iekasēšanu netiek pietiekami diskutēti. „Protams, ka kontrabanda pieaugs, taču mums ir „ārstēšanas līdzekļi”, kā to apkarot,” teica J.Caunītis.

Finanšu ministrijas pārstāve Gunta Pužule deputātiem skaidroja, ka pēdējos sešos gados akcīzes nodoklis ir nepārtraukti pieaudzis un cigarešu cenas ir pieckāršojušās. Salīdzinot 2009.gada piecu mēnešu ieņēmumus ar iepriekšējā gada attiecīgo laika periodu, akcīzes nodokļa ieņēmumi no tabakas izstrādājumiem ir samazinājušies par 5,6 miljoniem latu jeb par 9,7 procentiem. Salīdzinot ar 2007.gadu, neapmuitoto preču daudzums ir dubultojies, un, vēl vairāk ceļot akcīzes nodokli, Latvija varētu zaudēt kontroli pār legālo tirdzniecību, uzsvēra G.Pužule.

Apakškomisijas deputāts Gundars Daudze (ZZS) atzīmēja, ka smēķēšana nenoliedzami ir kaitīga un radikāli palielina mirstību, tomēr jāatzīst, ka, palielinot nodokli, valsts nav spējusi panākt ieņēmumu palielināšanos. G.Daudze aicināja izvērtēt atbildīgo iestāžu atbildību, kāpēc tās nespēj izkontrolēt akcīzes preču ievešanu Latvijā, īpaši to plūsmu pāri austrumu robežai.

VM piedāvā palielināt akcīzes nodokli cigaretēm līdz 35 latiem par 1000 cigaretēm, pašreizējo 22,5 latu vietā. Savukārt Eiropas Komisijas direktīvas priekšlikumi paredz minimālo akcīzes nodokļa likmi cigaretēm ar 2011.gada 1.janvārī palielināt līdz 64 eiro jeb 45,38 latiem, savukārt ar 2014.gadu - līdz 90 eiro jeb 63,82 latiem par 1000 cigaretēm.

Tā kā Baltijas valstīs akcīzes nodokļa likmes ir atšķirīgas, tomēr Latvijas cigarešu tirgus ir cieši saistīts ar Lietuvas un Igaunijas tirgu, apakškomisijas deputāti norādīja, ka ir ļoti svarīgi visām trīs valstīm  strādāt pie vienotas nodokļu politikas attiecībā uz atkarību izraisošām vielām, tostarp harmonizēt akcīzes nodokli tabakas izstrādājumiem. Patlaban Latvijā akcīzes nodoklis tabakas izstrādājumiem ir visaugstākais.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 9.oktobrī
09:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
09:45  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
15:30  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde