Saeimas komisija konceptuāli atbalsta ideju par īpašu likumu krīzes situācijā

(02.06.2009.)

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija otrdien, 2.jūnijā, pauda konceptuālu atbalstu arodbiedrību idejai par īpašu likumu, kurā būtu apkopotas krīzes situācijas diktētās atkāpes no spēkā esošajiem likumiem.

Komisijas priekšsēdētāja biedre Silva Bendrāte atzina, ka šajā priekšlikumā ir „racionālais grauds”, taču ir būtiski izšķirties, vai krīzes laika likums tiktu attiecināts tikai uz darba un sociālo jomu, vai arī tas aptvertu daudz plašāku nozaru kopumu.

Priekšlikuma autori norādīja, ka tas varētu padarīt darbu produktīvāku laikā, kad izmaiņas jāveic ļoti daudzās jomās. Tas novērstu situāciju, ka līdz ar ekonomikas izmaiņām nepārtraukti tiek grozīta virkne likumu un reizē atvieglotu izmaiņu saskaņošanu ar sociālajiem partneriem. Turklāt šāds risinājums būtu uztveramāks arī iedzīvotājiem, jo visas būtiskās izmaiņas būtu apkopotas vienuviet.

Taču klātesošie bija vienisprātis, ka šādā „krīzes jumta likumā” vairs nav iespējams ietvert likumu izmaiņas, kas jau iesniegtas Saeimā budžeta grozījumu paketē. „Vai ir vērts pirkt lietussargu, ja lietus iet uz beigām?” retoriski vaicāja deputāts Māris Grīnblats (TB/LNNK), secinot, ka būtiska daļa grozījumu jau ir sagatavota.

Komisija vienojās aicināt Ministru kabinetu rūpīgi izvērtēt šādas prakses iespēju nākotnē, norādot, ka tā ir metode, kā operatīvi un produktīvi strādāt gadījumā, ja rodas nepieciešamība pēc jaunām izmaiņām.

Deputāte Ausma Ziedone - Kantāne (JL) interesējās, cik ātrā laikā šādu likumu iespējams sagatavot un kas būtu tā izstrādātājs. Viņa pauda bažas, ka likums varētu būt novēlots un stātos spēkā laikā, kad krīze jau beigusies.

Situāciju, kad pamatdokuments paliek spēkā, bet uz laiku tiek piemēroti īpaši krīzes laika noteikumi, par saprātīgu atzina arī deputāts Aigars Štokenbergs. Tomēr viņš pauda uzskatu, ka tādējādi nevar pilnībā atrisināt problēmas, kas saistītas ar tiesiskās paļāvības principu.



Saeimas Preses dienests

Trešdien, 9.oktobrī
09:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
09:45  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
15:30  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde