Saeimas komisija atbalsta jaundzimušo reģistrācijas kārtības atvieglošanu

(20.05.2009.)

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija trešdien, 20.maijā, pēc tikšanās ar atbildīgo institūciju pārstāvjiem atbalstīja priekšlikumus vienkāršot kārtību, lai īstenotu jaundzimušo tiesības iegūt pilsonību.

„Patlaban pilsonības noteikšana nepilsoņu bērniem, kā arī bērniem, kas dzimuši laulībā starp Latvijas pilsoni un kādas citas valsts pilsoni, ir sarežģīta. Jaundzimušo reģistrāciju veic Dzimtsarakstu nodaļas, taču pilsonības iegūšanas formalitātes jākārto citā iestādē. Mēs gribam panākt, ka visu, kas saistīts ar bērnu un pilsonības reģistrēšanu, varētu nokārtot vienuviet, atvieglojot jaundzimušo vecāku dzīvi,” norāda komisijas priekšsēdētāja Ingrīda Circene.

Komisijas sēdē atbildīgo institūciju amatpersonas deputātus informēja, ka jau ir izstrādāta koncepcija, kas paredz atvieglot pilsonības iegūšanu atzīšanas kārtībā ārzemniekam un Latvijas pilsoņa ģimenē dzimušam bērnam. Kā skaidroja Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes pārstāvis Jānis Citskovskis, izmaiņas plānotas, lai visu nepieciešamo dokumentu sakārtošana būtu iespējama Dzimtsarakstu nodaļā.

Tāpat komisija atbalstīja darba grupas izveidi, kas spriestu, kā atvieglot Latvijas pilsonības iegūšanu nepilsoņu un bezvalstnieku bērniem. Kā norādīja Ārlietu ministrijas pārstāve Inese Freimane, šobrīd ir izstrādāti priekšlikumi, kas paredz vecākiem, reģistrējot jaundzimušo bērnu Dzimtsarakstu nodaļā, parakstīt iesniegumu ? deklarāciju, kurā viņi paustu savu nostāju bērna atzīšanā par Latvijas pilsoni.

„Jaundzimušo bērnu reģistrācijas procesa atvieglošana neprasa lielus ieguldījumus, jo izmaiņas tiks veicinātas ar minimāliem likumdošanas grozījumiem. Turklāt tas varētu radīt ļoti pozitīvu starptautisko rezonansi,” pauda I.Freimane.

2009.gada janvārī Latvijā kā nepilsoņi tika reģistrēti 17,7 tūkstoši jaundzimušo, liecina Naturalizācijas pārvaldes informācija.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 9.oktobrī
09:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
09:45  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
15:30  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde