Saeimas komisija: iekšlietu sistēma spēs veikt pamatfunkcijas arī samazināta budžeta apstākļos

(19.05.2009.)

Iekšlietu sistēmā plānotais budžeta samazinājums un veicamās strukturālās reformas tiek plānotas tā, lai arī turpmāk nodrošinātu policijas, ugunsdzēsēju, robežsardzes un citu iekšlietu struktūru sekmīgu darbu, otrdien, 19.maijā, uzklausot iekšlietu ministres Lindas Mūrnieces informāciju, secināja Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija.  

„Komisijas sēdē konstatējām, ka Iekšlietu ministrija kopumā tikusi galā ar izdevumu samazināšanu, nodrošinot, ka, samazinot līdzekļus, sarkanās līnijas netiek pārkāptas un iekšlietu sistēmas funkciju veikšana netiek apdraudēta,” uzsvēra Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Juris Dalbiņš.

Kā deputātiem norādīja L.Mūrniece, valdība ar izpratni izturējusies pret nepieciešamību nodrošināt iekšlietu sistēmas darbu un budžeta samazinājums noteikts mazāks, nekā iepriekš bija plānots. Ja sākotnēji iekšlietu struktūru budžetu bija plānots samazināts par 19 miljoniem latu, tad šobrīd valdībā atbalstīts 10 miljonu latu liels samazinājums.

Sākotnēji plānotais samazinājums būtu dramatiski ietekmējis iekšlietu sistēmas darbu, jo saskaņā ar to no darba būtu jāatbrīvo 3,5 tūkstoši policisti un jāslēdz 52 ugunsdzēsēju depo. „Lemjot par mazāku budžeta samazinājumu, šobrīd pirmo reizi atzīts, ka iekšlietas ir prioritāte, jo līdz šim tās bija tādā kā pabērna lomā,” uzsvēra iekšlietu ministre.

Deputāti iepazinās ar ministrijas veiktajiem izdevumu samazināšanas pasākumiem, kā arī plānotajām reformām. Pusotra gada laikā plānots pāriet uz piecām reģionālajām pārvaldēm, kas būtu izvietotas Daugavpilī, Jelgavā, Liepājā, Valmierā un Rīga. Līdz ar to būtiski tiktu samazināts administratīvais aparāts, kā arī atbalsta funkcijas veicošo darbinieku skaits, savukārt tiešo darbu, piemēram, operatīvo darbu, izmeklēšanu vai ugunsgrēku dzēšanu veicošo profesionāļu skaits nemainītos.

Atalgojums un darbinieku skaits visvairāk tiks samazināts iekšlietu sistēmas centrālajā administratīvajā aparātā, tostarp Iekšlietu ministrijā, nevis ierindas policistiem un ugunsdzēsējiem. Piemēram, ministrijā sākot ar šī gada 1.jūniju algas tiks samazinātas par desmit procentiem, kā arī būtiski tiks samazināts arī darbinieku skaits. Tāpat finanšu līdzekļus iekšlietu sistēmā plānots ietaupīt, atsakoties no neizdevīgiem telpu īres līgumiem un darbam vienās ēkās apvienojot vairākas struktūrvienības.          

Komisijas deputāti ar iekšlietu ministri arī pārrunāja policijas darbu masu pasākumos. Komisijas priekšsēdētāja biedrs Juris Dobelis pauda neizpratni, kādēļ policijai jānodrošina kārtība dažādu politisko spēku rīkotos pasākumos. L.Mūrniece uzsvēra, ka sabiedriskās kārtības nodrošināšana ir policijas pienākums, tomēr par apsveramu atzina iespēju noteikti politisko pasākumu organizatoriem atlīdzināt daļu kārtības nodrošināšanā radušos izdevumus.


Saeimas Preses dienests

Trešdien, 9.oktobrī
09:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
09:45  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
15:30  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde