Saeimas komisija vēršas pret nepārdomātu Akadēmiskās bibliotēkas reorganizāciju (foto)

(19.05.2009.)

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas deputāti otrdien, 19.maijā, apmeklējot Latvijas Akadēmisko bibliotēku (LAB), atkārtoti vērsās pret bibliotēkas krājumu pārvietošanu pirms uzbūvēta jaunā Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēka.

„Latvijas Akadēmiskajā bibliotēka glabā unikālas vērtības, un tās zinātniskais ieguldījums ir ārkārtīgi nozīmīgs,” uzsvēra komisijas priekšsēdētāja biedrs Jānis Dukšinskis. Pirms mainīt bibliotēkas iekšējo struktūru, šis plāns vispirms jāizvērtē speciālistiem. Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) nevajag steigties ar klajiem paziņojumiem, norādīja J.Dukšinskis.



Jebkura seno krājumu pārvietošana būtu dārga un laikietilpīga. Piemēram, kad 1991.gada rudenī bibliotēkai tika nodota ēka Rūpniecības ielā, aktīva krājumu pārvietošana turpinājās pusotru gadu, un tikai 1993.gada pavasarī tā bija pieejama apmeklētājiem, informēja LAB sastāvā esošās Misiņa bibliotēkas vadītāja Anna Šmite.

Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktors Andris Vilks apliecināja, ka ar LAB izveidojusies cieša un laba sadarbība. Taču ņemot vērā ēku stāvokli un nepiemērotos apstākļus, kādos glabājas abu bibliotēku krājumi, labi vien, ka vismaz pagaidām tie glabājas dažādās vietās, pauda A.Vilks.

IZM pārstāvji skaidroja, ka tiek domāts par mainītu bibliotēkas pārraudzības modeli un bibliotēkas vadības optimizāciju, taču nav plānota bibliotēkas fonda pārvietošana.

„Slikti, ka sabiedrība šajā jautājumā ir satracināta. Tas nozīmē, ka valsts iestādes diskusiju nav spējušas ievirzīt konstruktīvā gaisotnē. Loģiska ir vēlme sakārtot vadību, bet krājumu pārvietošana nav pieļaujama,” atzina komisijas sekretārs Dzintars Ābiķis.

Savukārt komisijas deputāte Janīna Kursīte-Pakule (PS) norādīja, ka diez vai ir lietderīgi par optimizāciju runāt abstrakti. „Lai neturpinātos situācija, ka kāds kaut ko ir dzirdējis, jāveido profesionāla diskusija un optimizācija jāveic pārdomāti. Papildu līdzekļi nepieciešami visai izglītības un zinātnes nozarei kopumā, bet neticu, ka naudu šai bibliotēkai nevar atrast,” teica deputāte.

IZM nācās uzklausīt arī deputātu pārmetumus par nelietderīgu naudas izlietošanu. Komisijas deputāts Jakovs Pliners (PCTVL) atgādināja, ka ministrija samaksājusi 40 tūkstošus latu par vienu iepirkuma nolikumu.



Saeimas Preses dienests

Trešdien, 9.oktobrī
09:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
09:45  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
15:30  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde