Saeimas komisija pārrunā ES lauksaimniecības tiešmaksājumu izlīdzināšanas iespējas

(22.04.2009.)

Neskatoties uz aktīvo lobēšanas darbu, Latvijas pārstāvjiem Eiropas Savienības (ES) institūcijās pagaidām vēl nav izdevies panākt pietiekami lielu atbalstu ES tiešo lauksaimniecības maksājumu izlīdzināšanai, trešdienas, 22.aprīļa, sēdē konstatēja Saeimas Eiropas lietu komisija.

Komisija apstiprināja nacionālās pozīcijas 23. un 24.aprīļa ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomei. ES ministri Briselē diskutēs par veicamajiem pasākumiem, vienkāršojot ES lauksaimniecības politiku, deputātiem darīja zināmu zemkopības ministrs Jānis Dūklavs, kurš gan pats uz Briseli šoreiz nedosies, jo viņam šajā laikā būs jāpiedalās Valsts prezidenta sasauktajā ārkārtas valdības sēdē.

Kā norādīja J.Dūklavs, Latvijas pārstāvji arī šajā diskusijā turpinās konsekventi iestāsies par vienādu konkurences apstākļu radīšanu visu dalībvalstu zemniekiem, uzsverot, ka Latvijas lauksaimnieki šobrīd saņem neadekvāti mazus tiešos maksājumus. Savukārt Zemkopības ministrijas (ZM) valsts sekretāra vietnieks Arnis Lapiņš apliecināja, ka Latvijas pārstāvji ar citu valstu ekspertiem šo jautājumu aktīvi pārrunās arī kuluāru sarunās, lobējot nepieciešamību izlīdzināt tiešos maksājumus.

Tomēr dalībvalstu atbalstu bloķējošā mazākuma izveidei Latvijai pagaidām nav izdevies panākt, atzina A.Lapiņš. Viņš norādīja, ka Latvijai līdzīgu nostāju pauž dalībvalstis, kuru lauksaimnieki arī saņem mazus tiešos maksājumus, piemēram, Lietuva, Igaunija, Polija. Tāpat šai grupai daļēji iespējams pieskaitīt arī Lielbritāniju un Portugāli, skaidroja ZM ierēdnis.

Zemkopības ministrs piebilda, ka Latvijai jāturpina meklēt sabiedrotie starp dalībvalstīm ar zemākajiem tiešmaksājumiem. „Jo savādāk, kura gan dalībvalsts gribēs atteikties no sava labuma, lai atdotu to citām valstīm,” teica J.Dūklavs. Savukārt A.Lapiņš arī norādīja, ka Latvija vēlētos, lai Eiropas Komisijas piedāvātie ES lauksaimniecības politikas vienkāršošanas priekšlikumi būtu ambiciozāki, nevis tik tehniski, kā līdz šim.


Saeimas Preses dienests

Trešdien, 9.oktobrī
09:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
09:45  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
15:30  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde