Saeima lems par grozījumiem Ārstniecības likumā

(07.04.2009.)

Saeima trešdien, 8.aprīlī, trešajā lasījumā lems par grozījumiem Ārstniecības likumā, kas paredz risināt situāciju ar medicīnas darbinieku nodarbinātību.

Likuma grozījumi paredz, ka pēc darba devēja vai ārstniecības personas iniciatīvas ārstniecības personām var noteikt pagarināto normālo darba laiku, kas nepārsniedz 60 stundas nedēļā un 240 stundas mēnesī.

Tādējādi Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sagatavotie likuma grozījumi ļauj mediķiem savā darba vietā legāli strādāt vairāk par Darba likumā noteiktajām 40 stundām nedēļā.

Tāpat noteikts, ka ārstniecības personu aizliegts sodīt vai citādi tieši vai netieši radīt tai nelabvēlīgas sekas, ja šī persona nepiekrīt pagarināta normālā darba laika noteikšanai.

„Daudzi ārsti un māsiņas strādā vairākās vietās, vai arī strādā virsstundas sava darba vietā, taču nesaņem par to papildu samaksu. Mediķi Latvijā vidēji strādā 1,4 slodzes un katrs otrais strādā pie vairākiem darba devējiem. Šāda situācija veidojas, jo veselības aprūpē trūkst cilvēkresursu, savukārt slimnīcu un poliklīniku vadītājiem nepietiek līdzekļu, lai apmaksātu virsstundas. Lai nopelnītu, augstas raudzes speciālisti ir spiesti braukt no vienas slimnīcas uz otru, lai gan darbs viņiem būtu arī savā slimnīcā,” pastāvošās problēmas ilustrē par likuma virzību atbildīgās Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča.

Savu atbalstu šādiem likuma grozījumiem paudusi gan Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība, gan Latvijas Ārstu biedrība.

Grozījumi izstrādāti, ņemot vērā, ka veselības aprūpē nepieciešami īpaši darba laika organizēšanas nosacījumi. Likumprojektā iekļauto normu īstenošana uzlabos ārstniecības pakalpojumu pieejamību un uzlabos veselības aprūpes nozares nodrošinājumu ar cilvēkresursiem, norāda likumprojekta autori.



Saeimas Preses dienests

Piektdien, 5.jūlijā